1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tju [1.3M]
3 years ago
9

Cc is guaranteed the larger of $500 per week or 7% of sales. last week she

Mathematics
1 answer:
natulia [17]3 years ago
4 0

Answer:

commission

Step-by-step explanation:

the worker is paid primarily through a percentage of their sales total for the commission than a salary or an hourly wage.

so is commission.

You might be interested in
A 16- ounce bottle of fresh water is $1.76. A 20-ounce bottle of spring water is $2.40. Which statement about the unit price is
PSYCHO15rus [73]

To find the unit price of each item you want to divide:

Fresh water:

$1.76 / 16 = $0.11

Spring water:

$2.40 / 20 = $0.12

So the statement that is true is B) Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce.

Hope this Helps!!

7 0
3 years ago
What is MLS?<br>finance​
Pavel [41]

Answer: MLS. Short for multiple listing service. A service whereby real estate brokers agree to make information about their listed properties available to each other and to split a commission with any other broker who provides the buyer.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
1. A heterozygous white-fruited squash plant is crossed with a yellow-fruited plant, yielding 200 seeds. of these seeds, 110 pro
garri49 [273]

Answer:

Part 1 , not significant

Part II, significant

Step-by-step explanation:

Given that a  heterozygous white-fruited squash plant is crossed with a yellow-fruited plant, yielding 200 seeds. of these seeds, 110 produce white-fruited plants while only 90 produce yellow-fruited plants

H_0: Both colours are equally likely\\H_a: Both colours are not equally likely

(Two tailed chi square test)

We assume H0 to be true and find out expected

If H0 is true expected would be 100 white and 100 yellow

Chi square = \Sigma \frac{(O-E)^2}{E} \\=\frac{(110-100)^2}{100} +frac{(90-100)^2}{100} \\=2

df = 1

p value = 0.152799

Since p value > 0.05 at 5% level we accept that the colours are equally likely

2)

Here observed are 1100 and 900

Expected 1000 & 1000

df = 1

Chi square = \frac{20000}{100} =200

p value <0.0001

These results are here statistically significant.

8 0
3 years ago
se necesita llenar un galon de agua,en 2 litros se tarda 30 minutos.cuantos litros me hacen falta para completar el galon y cual
mariarad [96]

Answer: 1.78 L are needed to complete the gallon and it will take 29.66 min to completely fill it

Step-by-step explanation:

The question in english is:

A gallon of water needs to be filled, in 2 liters it takes 30 minutes. How many liters do I need to complete the gallon and what is the time it takes me to fill it?

We know 1 gallon is equal to 3.78 liters:

1 gal=3.78 L

In addition, we are told you have filled the gallon with 2 L at a rate of \frac{2 L}{30 min}=0.06 L/min.

So, if we want to know how many liters are left to completely fill the gallon, we have to sbstract the 2 L to the total amount of a gallon:

3.78 L-2 L=1.78 L This is the amount you need to complete the gallon

On the other hand, the rate is defined as:

rate=\frac{Liters}{time}

Isolating time:

time=\frac{Liters}{rate}

Then, if we input the 1.78 L we need to fill the gallon we will have the time:

time=\frac{1.78 L}{0.06 L/min}

time=29.66 min This is the time you need to fill the gallon

6 0
3 years ago
Jane sells hatch for sale she marked down 20% of her original price is 59.95 for half what is her sale price?
Illusion [34]
I believe the answer would be 11.99, because 20% times 59.95 is 11.99
4 0
4 years ago
Other questions:
  • Which of the following is most likely the next step in the series?
    5·2 answers
  • Bryan owes Jennifer $15 he has $20 in his wallet use absolute value to decide if Bryan has enough money to pay Jennifer
    12·1 answer
  • Igloos unlimited charges $150 per night with a 50% discount for every night after the third night .if you stay for days how much
    10·1 answer
  • Is (1,-4) a solution to the equation y=-2x?<br> Yes or no? Please help /:
    7·2 answers
  • How do you write 27 in standard form?
    14·2 answers
  • Given: 8x-61=17, prove: 39/4
    6·1 answer
  • At midnight the temperature is -6 degrees Celsius. By midday the temperature is 9c. By how much did the temperature rise?
    5·1 answer
  • The round trip of the Obsevation Point Trail is 56% of the round trip distance of the Mystic Falls Trail. What is the round trip
    13·1 answer
  • 16. Solve the system of equations by graphing.<br> y = x + 8<br> y = - x- 6
    7·1 answer
  • Josh went to a local barber to get his haircut. It cost $18 for the haircut. Josh tipped the barber 15%. What was the total cost
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!