You need to take pictures of the graph for us to answer.
Answer:
$156 for 4 g
I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3
Step-by-step explanation:
$156 for 4 g =
$156 / 4 = $39 dollars for 1 g
$280 for 7 g =
$280/7 = $40 dollars for 1 g
Commutative property of multiplication is shown above. This is because no matter how you put them, the answer will still be 140.
Answer:
The company must sell at least 2 shirts to break even.
Step-by-step explanation:
Cost:
The cost is given by the following equation:

Revenue:
The revenue is given by the following equation:

How many t shirts must the company sell to break even?
Breakeven point is when the revenue is the same as the costs. So



Multiplying everything by 3



Since you cant make a decimal value of shirts
The company must sell at least 2 shirts to break even.
[
Answer:
A. 219.80 square centimeters
Step-by-step explanation:
The total surface area is given by ...
A = πr(r+s)
where r is the radius and s is the slant height. Filling in the given numbers, you get ...
A = 3.14·(5 cm)·(5 cm +9 cm) = 219.80 cm²