Answer:
$3.90
Step-by-step explanation:
The total cost was $24.40.
We know the cost for beads for each necklace is also $2.20, multiply this by four to find the cost of the beads for all the necklaces.
$2.20 × 4 = $8.80
Now we will subtract this from the total price.
$24.40 - $8.80 = $15.60
$15.60 Is the remaining cost for the pendants of all four necklaces. We will now divide this by four to find the price of a single pendant.
$15.60 ÷ 4 = $3.90
<u>This means the cost of each pendant is $3.90</u>
11. Assuming distance is proportional to time,
.. (3 h)/(7 h) = d/(665 km)
.. d = (665 km)*(3/7) = 285 km . . . . . . selection B
12. (30 L)/(1.5 L/min) = 20 min . . . . . . selection C
48 = 2*2*2*2*3
84 = 2*2*3*7
Looking for common factors we get the GCF to be 2*2*3 = 12
Its B
He would have 33 percent more because he took out 1 of 3 and 1/3 makes 33 per
cent
Answer: 3’ 3”
Step-by-step explanation: