1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olegator [25]
3 years ago
7

PLS HELP MEEEEE 1. An Amazon packaging plant can ship 315 packages in 7 hours. What is the constant of

Mathematics
2 answers:
Alekssandra [29.7K]3 years ago
7 0

I have attached your answer

Sati [7]3 years ago
4 0
45 packages are shipped in one hour. I divided 315 by 7
You might be interested in
Given x = wavelength and y = frequency are inversely related, solve for the constant for the given type of
Natasha_Volkova [10]

Answer:

given

x = k 1/ y

so

k = x y

= 300,000 × 40

= 12,000,000

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A class of 20 boys and 15 girls is divided into n groups so that each group has x boys and y girls. Find x, y and n. what values
melamori03 [73]
20 = 2 x 2 x 5
15 = 3 x 5

common divisor (CD) of 20 and 15 is 5 so n should be 5 and each group has 4 boys and 3 girls.

If there are more than one CD, then there are more than one answer.

If they ask for the largest number of groups, greatest common divisor (GCD) will be the answer.
4 0
3 years ago
I need help with this question!
KonstantinChe [14]
F(x)=2x^4 is the answer
5 0
3 years ago
Is 3x + 5 = 3x - 5 one solution or no solution
Ray Of Light [21]

Answer:

one solution

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please explain do not need work just explain THANK YOU I NEED HELP
Mnenie [13.5K]
Alright, 

you will need to solve for each variable to find if they got the equation correctly or not.. 

Let's start with h 
isolate h 
(1/2)h = A/(b1+b2)
Now we need to get rid of 1/2 we may do so by multiplying both sides by 2 

h = 2(A/(b1+b2))

And that's not how they did it for h so Option D doesn't apply 


Let's see C
Also doesn't apply since they multiplied 2 only by A rather than A/h

Let's see B
Also not correct they made the same mistake as with option C

Let's see A
again same mistake 
when multiplying both sides by 2 
the 2 should be as following 
2\frac{A}{h}

I believe you should contact your instructor and explain that non of the options is right. 

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 7. Ravmond looked out the window of his math classroom at the teacher's parking lot and saw a total of 13
    12·1 answer
  • Suppose there is a 1.2 Fahrenheit drop in temperature for every thousand feet that an airplane climbs into the sky if the temper
    13·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ​$32.45. What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    11·1 answer
  • Sorry lol i have a test and i forgot i had class so i overslept and uh
    10·1 answer
  • You deposit $10,000 in an account that pays 4.5% interest compounded quarterly. Find the future value after one year. ​
    10·2 answers
  • What is the number −37,860,000 written in scientific notation?
    8·1 answer
  • 6. A restaurant sold 16 servings of lasagna in one night. This represents 64% of the lasagna prepared for the evening. How many
    6·1 answer
  • Chip is planning a 1,000 mile trip. His
    7·1 answer
  • Hii I would love if anyone would be able to give me the answer to this <3
    14·2 answers
  • If AB = 58, and BC = 46, find the length of the radius to the nearest tenth. Assume BC is tangent to Circle A.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!