Answer:per pound would cost 2.50 and for nine pounds it would cost 22 dollars and 50 cent
Step-by-step explanation:
750 divided by 3=250 just add your point were before five and 7.50 plus 7.50 equals 15 plus 7.50 equals 22.50
Answer:
-3
Step-by-step explanation:
we khow that the vertex form of a function is written this way :
f(x)=a(x-h)²+k
- the coordinates of the vertex are (h,k) so from the graph we can deduce that k = -3
Answer:
12 : 4.92
Step-by-step explanation:
a= apples
12a=4.92
12 : 4.92
Answer:
Happy paws
y = 20 + 4x
Woof watchers
y = 9 + 5x
x = 11 hours
Step-by-step explanation:
Let
Number of hours = x
Total cost = y
Total cost = fixed cost + variable cost
The equations are:
Happy paws
y = 20 + 4x
Woof watchers
y = 9 + 5x
solve the equation to find for how many hours the total cost of the services is equal.
Equate total cost of both services
20 + 4x = 9 + 5x
Collect like terms
20 - 9 = 5x - 4x
11 = x
x = 11 hours
Check:
Happy paws
y = 20 + 4x
= 20 + 4(11)
= 20 + 44
= 64
Woof watchers
y = 9 + 5x
= 9 + 5(11)
= 9 + 55
= 64