1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NemiM [27]
3 years ago
8

Clinton and Katie order some food at a food truck. At this food truck Clinton buys 6 apple pies and 2 juices for $39. Katie buys

2 apple pies and 4 juices for $18. What is the price of each item? **[System of Equations Question]**

Mathematics
1 answer:
Tamiku [17]3 years ago
8 0

________________________________

<h2>Pie: </h2><h3>up = m ÷ ti</h3><h3>= $57 ÷ 8 Pies</h3><h3>= 7.125</h3><h3>= $39 ÷ 7.125</h3><h3>= ~ $5.47368</h3><h3>= $6</h3>

<h2>Juice: </h2><h3>up = m ÷ ti</h3><h3>= $57 ÷ 6 Juices</h3><h3>= 9.5</h3><h3>= $18 ÷ 9.5</h3><h3>= ~ $1.89473</h3><h3>= $1.50</h3>

<h2>The Price Of An Apple Pie Is $6 Each & The Price Of A Juice Is $1.50 Each.</h2>

________________________________

You might be interested in
What is the decimal value of cos X?<br> (Round the answer to the nearest thousandth if necessary.)
Tanya [424]

Answer:

0.153

Step-by-step explanation:

It has been a long time since I've done this, so I hope it is correct:

cos = adjacent side / hypotenuse

cos x = 13 / 85 = 0.153

4 0
3 years ago
The price of a cup of coffee has dropped to $2.10 today. Yesterday's price was $2.35 . Find the percentage decrease. Round your
Lady bird [3.3K]
Percent increase/decrease is: (Change/original amount)x100 (.25/2.35)x100= 10.6%
6 0
3 years ago
The price of a fan is $15. This price is 27% lower than last week.
Goshia [24]

The price of fan was 20 Dollars 55 cents last week.

Step-by-step explanation:

Let,

The price last week = x

As the price is 27% lower than last week, therefore

(100%-27%) * Price last week = $15

73% * x = 15

Solving the percentage;

\frac{73}{100}*x=15\\ Multiplying\ both\ sides\ by\ 100\\100*\frac{73x}{100} = 15*100\\73x=1500\\Dividing\ both\ sides\ by\ 73\\\frac{73x}{73} = \frac{1500}{73} \\x= 20.55

The price of fan was 20 Dollars 55 cents last week.

Keywords: Percentage, multiplication.

Learn more about percentages at:

  • brainly.com/question/2140933
  • brainly.com/question/2142762

#LearnwithBrainly

5 0
2 years ago
if light bulbs are 4 for $2.00 , how much will 12 light bulbs cost , round to the nearest cent if necessary?
Rufina [12.5K]
If 4 are $2.00 , then x3 to get 12 light bulbs and 2x3=6 so it's $6.00
8 0
2 years ago
How many grams of NH3 are required to produce 4.65 g of HF
nignag [31]

1.326 grams of NH3 are required to produce 4.65 g of HF.

Step-by-step explanation:

Balanced chemical reaction is written first to know the number of moles taking part in original reaction.

NH3 +3 F2 ⇒3 HF  +  NF3

Given:

mass of HF = 4.65

First the number of moles of HF in 4.65 grams is calculated by using the formula:

number of moles (n) = \frac{mass}{atomic mass of 1 mole}

atomic mass of HF = 20 grams/mole

putting the values in the above equation number of moles can be found.

n = \frac{4.65}{20}

  = 0.235 moles of HF are given.

From the equation it can be said that:

1 mole of NH3 reacts to form 3 moles of HF

so, x moles of NH3 would react to form 0.235 moles of HF

\frac{3}{1} = \frac{0.235}{x}

3x = 0.235

x = \frac{0.235}{3}

x = 0.078 moles of NH3 is required.

The moles are converted to mass by applying the formula:

mass = atomic mass X number of moles (atomic mass of NH3 = 17 grams/mole)

        putting the values in the formula

mass = 17 X 0.078

mass = 1.326 grams

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Jason opened an account at MathsWatch Bank. MathsWatch Bank’s interest rate was 4%. After one year, the bank paid him interest.
    7·1 answer
  • There are 15 non fiction books and 37 fiction books in the teacher's collection. Which ratio can be used to express fiction book
    8·1 answer
  • 1 .Is the product of two rational numbers irrational or rational? First, make a hypothesis by multiplying two rational numbers.
    7·1 answer
  • Please help! I just need the answer and I think a graphing calculator is needed for this
    15·1 answer
  • Can someone please help with these 3 I am so confused on what to do thank you!!!!
    7·1 answer
  • Round off 10,160,555 to the nearest hundred thousand
    14·2 answers
  • Can anyone help me with this
    9·1 answer
  • 2. The table shows distance, y, that Mario runs in x minutes.
    7·1 answer
  • I need to slove −7x ^2 +x+9=−6x
    6·1 answer
  • Solve for x: 10x – 3 + x &lt; 30
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!