Answer:
3956
Step-by-step explanation:
92 * 43
92 * 40 = 3680
92 * 3 = 276
3680 + 276 = 3956
B. On a circular nature trail.
As Manny ended up at the same point from where he started after walking 3 miles, he walked in a circle.
There’s 12 eggs in a dozen. To find the unit price, just divide $2.40 by 12. This gives you a final answer of 20¢ per egg.
Answer:
The given equation will have value less than 100 whenever the value of b is greater than 12.89
Step-by-step explanation:
For the given equation, p(b) = 520 ×
to have a value less than 100 we can establish inequality as:
p(b) < 100
or, 520 ×
< 100
or,
×
< 
or,
< 
or, ㏒ (
) < ㏒ (
)
or, b× ㏒ 0.88 < ㏒ (
)
or,
< b
or, 12.89 < b
Hence for the equation to have value less than 100, b must be greater than 12.89.