1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sdas [7]
3 years ago
14

Juan ran x miles, and Mario ran 3/4 farther than Juan. Write an expression for the distance that Mario

Mathematics
1 answer:
lord [1]3 years ago
8 0
X (the distance juan ran) • .75 (or 3/4) (the amount mario ran) = the distance mario ran
You might be interested in
How many minutes r there in 3 weeks
worty [1.4K]
30,240


60x24=1440x7=10,080x3= 30,240
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two cars leave from a town at the same time traveling in opposite directions. One travels 5 mph faster than the other. In 3 hour
Doss [256]

Let the slower cars speed equal X.

The faster cars speed would be X+5 ( 5 mph faster).


They traveled for 3 hours

Multiply the time of travel by speed to equal the number of miles traveled.

So you have:

3X + 3(X+5) = 267 miles

Simplify the left side:

3X + 3X+15 = 267

Combine like terms:

6x + 15 = 267

Subtract 15 from each side"

6x = 252

Divide each side by 6:

x = 252 / 6

X = 42


The slower car was traveling at 42 mph and the faster car was traveling at 47 mph.




7 0
3 years ago
For the following represent the sample space in set notation and sate how many outcomes are
Sphinxa [80]

Answer:

I got blue 3 and green 7

Step-by-step explanation:

why it is blue 3 is because there are 3 of the blue and for the green there are 4 it landed on the 3 green and that was the 7th one

3 0
3 years ago
A mechanic charges $20.00 an hour, h for labor plus parts. If the parts cost $217.00, write a linear equation that will find the
Dennis_Churaev [7]

Answer:

y=20x+217

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The sum of 14 and a number is equal to 17
alexdok [17]
N+14=17. n=3. So the missing number is 3.
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A functionf(x) is graphed on the coordinate plane.
    11·2 answers
  • How much green ooze was carried all??
    8·2 answers
  • What is the product in lowest terms?
    10·2 answers
  • HELP U WILL MARK YOU AS A BRAINLIEST!!(I’m dumb sorry)
    11·2 answers
  • if a stereo is sold for $59.99, and Karen pays $64.14 for it when she checks out, what is the sale tax in the area
    7·2 answers
  • 12 – 7x ≤-2 <br> solve and show work
    11·1 answer
  • How would you break down 40% to find 40% of a number<br>​
    11·1 answer
  • A 5-kilogram bag of cat food costs $18.90. What is the unit price?<br><br> $<br> per kilogram
    13·2 answers
  • Please help : find x
    10·1 answer
  • PLS HELP WILL MARK YOU BRAINLIEST! NO FAKE ANSWERS!<br> Are the images convex or concave polygons?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!