1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
3 years ago
8

If 6 1/4 of potatoes cost 40.75 how much would one pound cost

Mathematics
1 answer:
Darya [45]3 years ago
6 0

Answer 6 dollars and 52 cents

Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)

40.75/6.25 = 6.52 per unit price

You might be interested in
The rental rate at Rent a
beks73 [17]

Answer:

equation

Y being the total cost

50 being the one time rental fee

Y= 50+0.5x

4 0
3 years ago
What is 29+d=54;24,25,26
Yuliya22 [10]

d=54-29

d=25

this is the answer

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The student council needs to raise at least $950 to pay for their trip to Washington, DC. They have raised $589.55
podryga [215]

Answer:

181 bagels

Step-by-step explanation:

Well how much money did they have to raise more to get to $950? It is $360.45. So now we take $360.45 and divide it by 2 and we get 180.225. But if we round 180.225 they would have to sell at least 181 bagels to raise $950 dollars.

3 0
3 years ago
Find the missing angle in the triangle,<br> x°<br> 36°<br> 111°
andriy [413]

Answer:

33°

Step-by-step explanation:

you add the two numbers together and subtract from 180° to get your answer

7 0
3 years ago
Cranberry juice costs $6.30 per quart and apple juice costs $3.60 per quart. Terrence wants to know how many quarts q of cranber
riadik2000 [5.3K]

Q = The Ammount Of Cranberry Juice

(q+4)*4.50=q*6.30+4*3.60

4.5*q+18=6.30*q+14.4

6.30*q-4.5*q=18-14.4

1.8*q=3.6

q=3.6/1.8

It Would Be 2 Quarts Of Cranberry Juice

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 17. Which of the following equations is equivalent to 9x -12 = 36 ?
    15·2 answers
  • What is the volume of the given prism? round the answer to the nearest tenth. please explain :(
    13·2 answers
  • The equation 26 plus 0.15 = c gives the cost c in dollars that a store charges to deliver an appliance that weighs p pounds. Use
    15·1 answer
  • The product of a number and 5 is decreased by 2. Translate the word phrase into an expression.
    10·2 answers
  • Please help will get brainiest!!
    9·2 answers
  • WILL GIVE A BRAINLIEST!!
    14·2 answers
  • Given that the quadrilateral shown is a rhombus, which statements are correct? A) mz1 = 32° D) m26 = 58° B) m 2 = 58° E) m27 = 3
    7·1 answer
  • which of the following equations would contain the point (4,12) A. y=3/4x+6 B. y=-1/2x-14 C. y=1/2x+10 D. y=-2x+4​
    12·1 answer
  • How much does the Standard suite cost per night?
    15·2 answers
  • Which expression is equivalent to 3.5 B +4.5+0.5 B -0.5-1.5 B?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!