1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FromTheMoon [43]
3 years ago
12

FIRST TO ANSWER GETS BRAINLIEST

Mathematics
2 answers:
34kurt3 years ago
7 0
Answer

$7.80

Explanation

He bought 4 for $5.20. Divide 5.20 by 4 to get the price for one pack. Then multiply $1.30 by 6 to find the price of 6 packages.
Naddika [18.5K]3 years ago
6 0

Answer:

$7.80

Step-by-step explanation:

5.20/4 = $1.30 per package

1.3 x 6 =$7.80

You might be interested in
1. f(x) + 3
lora16 [44]

Answer:

Step-by-step explanation:

Correct me is I'm wrong but I believe its a independent variable.

6 0
3 years ago
maximize P=9x+9y Subject to 2x+y is less than or equal to 30 x+2y is less than or equal to 24 x, y is greater than 0 What is the
Inga [223]
Find the intersection point between the 2 restraint equations:
30 - 2x = 12 - \frac{1}{2} x  \\ \frac{3}{2} x = 18  \\  x = 12

Substitute back in to find y-value:
y = 30 - 2(12) = 6

P is maximized at point (12,6)
P = 9(12)+9(6) = 162
3 0
3 years ago
If i buy a bigger bed do i have more bedroom or less bedroom
raketka [301]

Answer:

your have less bedroom to work with.

(or this is a trick question and the answer is you have the same amout of room no matter what you put in it)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
HELPPP <br> 8g + 25 = 97<br> Solve for G
RoseWind [281]

Answer: 120 g

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What does <br><br> (2b+c)(3b+2c)=
Svetradugi [14.3K]
Simplify 6b2+7bc+2c2.
Hope this helps
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The weight, w, of a spring in pounds is given by 0.9 times the square root of the energy, E, stored by the spring in joules. If
    15·2 answers
  • 12 out of 30 people chose blue as their favourite colour, calculate the angle you would use for blue on a pie chart
    6·2 answers
  • In this activity, you're going to write a SUMMARY paragraph for this lesson over Measuring and Graphing Motion. In your summary,
    12·1 answer
  • Xavier wants to buy a pair of jeans. The original price of the jeans is
    13·2 answers
  • mark is working at a restaurant . bread is delivered to the restaurant every third day.meat is delivered to the restaurant every
    13·1 answer
  • The grid shows figure Q and it’s image figure Q’ after a transformation:
    10·1 answer
  • Classify the polynomial:
    6·1 answer
  • You're reproducing a 5 cm x 5 cm picture on a wall at a ratio of 1/3. How large is the surface you're reproducing it on?
    9·1 answer
  • Why is the point of intersection for a system of equations<br> considered its solution?
    10·2 answers
  • Write an algebraic equation for this tape diagram. Then determine the value of x. You may use a calculator.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!