1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ch4aika [34]
3 years ago
5

-6x -6y = 66 2x + 4y = -32​

Mathematics
1 answer:
RoseWind [281]3 years ago
7 0

Answer:

(23/2, 1/2)

Step-by-step explanation:

Let's solve this system through elimination by addition/subtraction:

Divide all three terms of the first equation by 3.  This results in the equivalent system

-2x - 2y = 33

2x + 4y = -32

Combining like terms results in:

2y = 1, and so y = 1/2.

Let's use the first equation and y = 1/2 to find x:

-6x - 6(1/2) = 66

This becomes -6x - 3 = 66, or -6x = 69, or x = -69/6 , or x = 23/2

The solution is thus (23/2, 1/2)

-

You might be interested in
Find the value of a if<br> x=2<br> y= -1<br> z=-3 <br> solve:<br> a= y²-x z/5
krek1111 [17]
2 1/2 or 2.2 I think.
4 0
3 years ago
Find the value of cos W rounded to the nearest hundredth, if necessary,
Aliun [14]

Answer:

cos W = 7/15

Step-by-step explanation:

Mathematically the cosine of an angle is the ratio of the adjacent to the hypotenuse side

From the diagram given, 14 is adjacent to vertex w and 30 faces the right angle which makes it the hypotenuse

So, we have it that;

cos W = 14/30

cos W = 7/15

4 0
3 years ago
Solve for x: -6 &lt;x-1 &lt;9​
WINSTONCH [101]

\text{Hello there!}\\\\\text{You're solving for x, meaning that you have to get x by itself}\\\\\text{Solve for x in the inequality:}\\\\-6

3 0
3 years ago
¿Cómo clasificarías este triángulo? ¡Recuerda que necesita dos nombres!
joja [24]

Answer:

how would you classify this triangle? remember you need two names.

3 0
3 years ago
2 (x+6) +3x +4 simplified
stich3 [128]

Answer: 5x+16

Step-by-step explanation:

Distribute

2x+12 + 3x + 4

Add like terms

5x+16

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    12·1 answer
  • What did the boy bumper car say to the girl bumper car
    9·1 answer
  • Solve the equation. If there is not solution, write no solution. 4 times the absolute value of the quantity x plus one third end
    6·1 answer
  • “The output is 5 less than the input.” Let x x be the input and let y y be the output.
    12·1 answer
  • PLEASE HELP!! EARN 50 POINTS!! WILL MARK BRAINLIEST!!!!
    9·1 answer
  • Krissa wants to buy some acrylic paint. She needs 47 mL of black, 59 mL of yellow, and 48 mL of brown. Each bottle holds 55 mL o
    10·1 answer
  • Please help did I do this right. If yes then answer then I will give you an brainliest answer.​
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ME!! Simplify by multiplying the LCD
    9·1 answer
  • 60 points! No links or cheaters! I need a serious answer! Someone please help me I need to bump up my grade!
    14·1 answer
  • Brogan earns $5 per week. He can earn extra money by helping with chores. He earns $2 per chore, c. Look at each expression. Sel
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!