1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makkiz [27]
2 years ago
10

The points (-1, 5) and (7, r) lie on a line with slope 5/4 Find the missing coordinate r.

Mathematics
1 answer:
Zanzabum2 years ago
5 0

Answer:

15

Step-by-step explanation:

7-(-1) is 8

8 divided by 4 (x or “run” of slope) is two

Two times five (y/rise of slope) is ten

5 (from original point -1,5) plus 10 is 15

(7,15)

You might be interested in
Helppppp pleaseeee!!!
Tatiana [17]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the measure of the missing angle?
irinina [24]

125+42= 167

180-167= 13 degrees

Triangles is always equaled to 180 degrees.

Answer: choice 3

I am pretty sure this is the answer

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
​Yesterday, a movie theater sold 262 bags of popcorn. A large bag of popcorn costs ​$3. A small bag of popcorn costs ​$1. In​ al
Snezhnost [94]

Answer:

Small: 178

Large: 84

Step-by-step explanation:

L + S = 262

S = 262 - L

3L + S = 430

3L + 262 - L = 430

2L = 168

L = 84

S = 262 - 84

S = 178

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
B/16 = B-6/4<br><br> Find B:<br><br> Linear Equalities
mamaluj [8]

Answer:

B=8

Step-by-step explanation:

B/4=B-6/4

4B=16B-96

96=12B

B=8

4 0
2 years ago
What fraction has a decimal value between 1/2 and 3/4
andreyandreev [35.5K]
To find the decimal value, we must convert 1/2 and 3/4 into decimal.
1/2=0.5
3/4=0.75
Now we just have choose a random decimal in between the decimal.
Let's choose 0.6
Now we have to convert the decimal into a fraction. So we'll multiply the decimal by100.
0.6×100=60
Then we make the 60 into a fractions. 60/100
Then we'll simply the fraction. 60/100÷10=6/10÷2=3/5
There you go. You have your answer.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Elizabeth bought 4 drinks and some nachos. The nachos cost $6, and she spent a total of $18. How much did each drink cost? Use d
    12·2 answers
  • Maria needs to buy 12 wine glasses. write an expression of the cost of 12 glasses at p dollars each.
    7·1 answer
  • What is 32% as a fraction in simplest form
    8·2 answers
  • URGENT: Which of the statements must be true? select all that apply
    6·1 answer
  • Make a number line and show all values of x such that x≤1 2/3 and x&lt;− 3/4
    9·1 answer
  • Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $6.80. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·1 answer
  • Please help with these questions (no links)
    9·2 answers
  • What is the difference between −5x+7 and 3x−2?
    5·2 answers
  • A school guidance counselor is researching the number of high school students who play an online video game that is aimed at muc
    14·1 answer
  • Fbgvd3e456truyjtr4rfvgbuhnjm,mjkio0bghtrvgftrsxdq
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!