1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastasy [175]
3 years ago
5

mrs. Hicks is buying donuts for her favorite class. the cost for the first dozen is $15. since she has more than 12 students she

'll need to purchase additional donuts at a cost of $1 each. write a piecewise function showing the cost of x donuts.
Mathematics
1 answer:
Vlada [557]3 years ago
3 0
C=15+X

C being the total cost. Starting at $15 plus an additional $1 (seen as X in the equation) for each student.
You might be interested in
Two common names for streets are Second Street and Main ​Street, with 15,969 streets bearing one of these names. There are 365 m
Helga [31]

8167 streets are named Second Street and 7802 streets are named Main Street.

Step-by-step explanation:

Given,

Total streets = 15969

Let,

x be the number of streets named as Second Streets

y be the number of streets named as Main Streets

According to given statement;

x+y=15969    Eqn 1

x = y+365     Eqn 2

Putting value of x from Eqn 2 in Eqn 1

(y+365)+y=15969\\y+365+y=15969\\2y=15969-365\\2y=15604

Dividing both sides by 2

\frac{2y}{2}=\frac{15604}{2}\\y=7802

Putting y=7802 in Eqn 2

x=7802+365\\x=8167

8167 streets are named Second Street and 7802 streets are named Main Street.

Keywords: linear equation, substitution method

Learn more about substitution method at:

  • brainly.com/question/12522674
  • brainly.com/question/12747564

#LearnwithBrainly

6 0
3 years ago
The area of a parallelogram is modeled by the formula, A = lw. Solve the equation for w.
erastovalidia [21]
Hello there! Thank you for asking your question here at Brainly! I will be assisting you with answering this question today, and will teach you how to handle it on your own in the future.

First, let's look at our problem.
"A = L * W, solve for W."

This is basic algebra, but I will teach you how to tackle this problem, so you can do it on your own.

So, we have the following equation:
A = L * W
To solve for W, we need to get it alone on one side of the equation. Currently, it is not alone, but rather is being multiplied by L.
To isolate W, we need to perform the opposite order of operations on both sides of the equation.

A = L * W
Divide both sides by L to isolate and solve for W.

W = \frac{A}{L} is our solution.

The following equation matches the answer choice "C".

Your answer is "C."

I hope this helps!
3 0
2 years ago
What are the 2 inequality?
Natalka [10]
Hello hello helllo hello hello hello
8 0
3 years ago
A triangular-shaped window has a base of 3 feet and a height of 4 feet. What is the area of the window?
Simora [160]

Answer:

12 feet

Step-by-step explanation:

4 times 3 is 12 and that is how u find area I think

6 0
1 year ago
Just the 3rd and 4th plz help me
Mademuasel [1]

Answer:

3. 122.025

4. 469.2

Step-by-step explanation:

16.27/2 =8.135

8.135*15= 122.025


11.73 divided by 1/2= 23.46

23.46*20=469.2

6 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help with this i dont get it at all and its due today, i will give brainliest and all my points.
    5·1 answer
  • Please help me I’m desperate for help.........due tomorrow multiple choice
    8·1 answer
  • The table represents the height of a ball thrown up from the roof of a building, h(t), in meters, t seconds after it is thrown u
    5·2 answers
  • If you push a book against a wall hard enough, it will not slide down even though gravity is pulling it. Use what you know about
    5·2 answers
  • Round 1.8153001 * 10^4 to 6 significant figures
    13·1 answer
  • Answer if you know it if not go away
    5·1 answer
  • The cost of 5 scarves is $61.25. What is the unit price?
    14·2 answers
  • Please help me solve this !:) <br> Explain your answer <br><br> I will give braisnlt .
    6·1 answer
  • Solve for x Similar Triangles advanced
    11·1 answer
  • Please help <br> a(8x + 2y) = 8ax +
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!