1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gizmo_the_mogwai [7]
3 years ago
12

Wyatt estimates that it will cost $425,000 to send his daughter to a private college in 18

Mathematics
1 answer:
Feliz [49]3 years ago
7 0
Interest = p times R times T
You might be interested in
a student usually saves $45 a month. He would like to reach a goal of saving $700 in 12 months. The student writes the equation
serg [7]

Answer:

in this case, x is the amount more he needs to save per month

350=12(x+20)

distribute

350=12x+240

minus 240 both sides

110=12x

divide both sides by 12

9.166666=x

needs to save about $9.17 more per  month or 29.17 permonth

Step-by-step explanation:

sorry if its wrong i tried and maybe i could get brainliest?

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
You have 636.3 g of pennies and each penny weighs 3.03g. how many pennies do you have
nalin [4]
Total weight=number of pennies times weight of 1 penny
total weight/weight of 1 penny=number of pennies
636.3/3.03=210

210 pennies
8 0
3 years ago
Pls help asap thanks and show how you solved it you will get extra credit from me
irinina [24]
What grade are you in today school work is getting to hard
4 0
3 years ago
To compose music on a computer, you can write notes as decimals. What decimals should you enter for a half note, a quarter note,
levacccp [35]
You should ender 0.5 for a half note, 0.25 for a quater note, 0.125 for a eigth note, 0.0625 for a sixteenth note.
8 0
3 years ago
What transformations of the parent function (X) = Ixl should be made to obtain the graph fx) = -|x|- 5?
Ulleksa [173]

Answer:

Step-by-step explanation:

D. Reflection over the y axis shift up 5 units

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A chef can make 12 omelets in one hour. What is the rate of omelets per minute?
    8·1 answer
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    6·1 answer
  • The sum of two numbers is 153. if four times the smaller number is subtracted from the larger​ number, the result is 18. find th
    12·1 answer
  • Mark the number line to show 1/4. Label 0 and 1 on the number line
    7·1 answer
  • Find the value of x that makes m||n.
    15·1 answer
  • What is the value of x ?
    12·1 answer
  • Simplify: 6(m+3n)-(7+4n)
    6·1 answer
  • Owners of a recreation area are filling a small pond with water. They are adding water at a rate of
    6·1 answer
  • If m = 9, what is the value of the expression 3m - 4?
    10·2 answers
  • Helpppp I need the answers to these
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!