1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrew-mc [135]
3 years ago
8

Someone help me please

Mathematics
1 answer:
Debora [2.8K]3 years ago
6 0

Answer: I think it is C.

Step-by-step explanation: Sorry if it is incorrect.

You might be interested in
Willing to give brainliest to the best answer! Please show your work! Need help with these 3 problems ASAP!
vampirchik [111]

Answer:

5:05

6

10

Step-by-step explanation:

3:30 + 1 hour = 4:30

4:30 + 35 mins = 5:05 pm

5 days per 1 gallon, 30 days for :

30/5 = 6

500/50 = 10

4 0
3 years ago
11/18% of a quantity is equal to what fraction of the quantity?
Burka [1]

Answer:

22/36

Step-by-step explanation:

11 × 2

18 × 2

= 22/36

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 16 ounce bag of cereal cost $2.88 what is the cost per ounce
BabaBlast [244]

Answer: 0.18 (18 cents) per ounce

Step-by-step explanation:

2.88/16 = 0.18

5 0
3 years ago
Eunice buys dog bed with a listed price of $31. Eunice uses a sale that provides 30% off. What is the total
Pachacha [2.7K]

Answer:

21.70

Step-by-step explanation:

First find the discount

31 * 30%

31 *.30

9.3

Subtract from the original amount

31 - 9.3

21.70

3 0
3 years ago
tyree and freinds go to the movies each person buys a movie ticket for $7 a snack for $5 and a drink for $2 write an expression
irina [24]
7*5*2=70 the total cost
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the ratio as a percent 38/100 - answer must be a PERCENT
    15·1 answer
  • Which is more: 26 fluid ounces or 2 pints?
    8·2 answers
  • 
    12·2 answers
  • Help please!!
    11·2 answers
  • Charlotte reads 8 1/3 pages of a book in 10 mins. What is her average reading rate in pages per min.
    9·2 answers
  • A chili recipe calls for 2 pounds of ground pork and 3.5 pounds of ground beef. The cost of ground beef per pound is $0.20 less
    14·1 answer
  • In a triangle the first angle is greater than the second angle by 18 degree and less than the third angle by 10 grade. Express a
    11·1 answer
  • PLEASE HELP MEEEEEE!!!!!
    12·2 answers
  • Solve the following equation using the quadratic formula.
    7·1 answer
  • Work out the missing value in the estimation below.<br> 237 + 462 ~ 200 +
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!