Answer:Multiply the top equation by -3 , then add the questions .
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
3c + 5w = 16
6c + 2w = 22
-6c - 10w = -32
6c + 2w = 22
-8w = -10
w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb
3c + 5(1.25) = 16
3c + 6.25 = 16
3c = 9.75
c = $3.25 per lb
Answer:
123
Step-by-step explanation:
idk
Answer:
Given data, first determine which is the independent variable, x, and which is the dependent variable, y. Enter the data pairs into the regression calculator. Substitute the value for one variable into the equation for the regression line produced by the calculator, and then predict the value of the other variable.
Step-by-step explanation:
- Enter data into the regression calculator.
- Determine the regression equation.
- Substitute the correct value for x or y into the equation.
- Simplify to find the value of the other variable.
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
The graph is of a function (one output for every input) that also passes the horizontal line test (one input for every output). Hence it is one-to-one.
For a <em>function</em>, the key for it being one-to-one is that it pass the horizontal line test.