1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tester [92]
2 years ago
9

Taylor earns $5 each time she walks her neighbor's dog.she has already earned $25.write and solve an equation to find out how ma

ny more times taylor needs to walk the dog to earn enough to buy a bike that cost $83.
Mathematics
1 answer:
Vlada [557]2 years ago
4 0

Answer:

Equation: $83=5w+25 and 12 walks more

Step-by-step explanation:

Here is an equation: $83=5w+25

The $83 on the left represents the $83 goal for the bike (or the total amount of money that Taylor needs)

The 5w represents that Taylor earns $5 per time she walks the dog, with the w being the number of walks.

The +25 shows that Taylor has already earned $25 from walking the dog. (Not sure if you need it, but the $25 took 5 dog walks –– 5•5=25)

To solve:

83 = 5w + 25 –– Subtract 25 from both sides to get the variable term alone

58 = 5w –– Divide both sides by 5 to get w alone

11.6 = w –– <u>Round this up to 12</u> because you can't really do 3/5 of a walk (this means Taylor needs to walk the dog 12 more times to earn enough to buy the bike)

Check:

83=5w+25 –– Replace w with 12

83=5(12)+25 –– Multiply

83=60+25 –– Add

83=85 –– <u>This shows she will have $2 left over</u>

You might be interested in
I need help with 8,9 and 10
rodikova [14]

Answer:

Answer 8: D

Answer 9: A

Step-by-step explanation:

8D: 5(12)/4-1=14

9A: Plug in -5(1)+2 = -3, so the point is (1,-3)

Question 10 is not visible

8 0
2 years ago
What is the value of (7-12)(-8-22)
Fed [463]

Answer:

The Answer to this problem is 150

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What’s the answer to this question?
sertanlavr [38]

Answer:

2 equations

28.8/100*75 = $21.6 - 10% 21.6/100*90 = $19.44

Step-by-step explanation:

First one we determine the 25% ans second we deduct 10% from that result.

4 0
3 years ago
What are the slopes of the two lines? <br> green has two yellow dots.
IrinaVladis [17]

Answer:

-7(1/7) = -1

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
1. Tilly has poured 2 cups of lemonade. She can pour 9 cups a minute. a) Write an equation that relates the number of minutes sh
Lilit [14]

Answer:

110 cups

Step-by-step explanation:

(12x9)+2=110

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Pivot question for final
    11·2 answers
  • Find the answer to the algebra equation: 18xy - 27y
    15·1 answer
  • A rectangular photograph is nine centimeters wide and fourteen centimeters long. The photograph is enlarged by increasing the le
    15·1 answer
  • What is the rule for the following sequence of numbers: 2, 7, 17, 37, ?
    14·1 answer
  • In simplified exponential notation, the expression x^3•x^-4•x=
    8·1 answer
  • Rewrite the equation in vertex form. Name the vertex and y-intercept. y=3/5x^2+30x+382
    10·2 answers
  • At a football game, Ben purchased x hot dogs and y drinks. He spent a total of $30.70. The equation below describes the relation
    5·1 answer
  • How much of salt would you get if you evaporate all water from 20g of a 17% salt solution?
    14·1 answer
  • You earned $75 for working at a grocery store for 5 hours on a saturday. what is the unit rate,
    15·2 answers
  • The game spinner above is colored 1/2 blue
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!