1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
seropon [69]
3 years ago
13

A train travels a total of 42 km at a constant speed of 85 km/h.

Mathematics
1 answer:
Olenka [21]3 years ago
8 0

Answer:

formula is speed equals distance/ time.

now, speed above is 85km/h and distance is 42km.

time therefore is 42/85 which is 0.494h

now, 0.494h× 60 minutes is 29.64minutes(which is your answer in minutes)

now,29.64minutes × 60secs is 1778.82 seconds to the nearest seconds is 1779 seconds( which is your answer in seconds)

You might be interested in
Which of the following situations can be modeled by the expression 5 - (-3)?
Sedaia [141]

Answer:the first option

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Ivan
B because 15 divided by 25 is 0.6 and 3 divided by 5 is 0.6
7 0
3 years ago
A student determined that the area of the segment of OC shown above is A segment = 137.71ft
oksian1 [2.3K]
It would be C because it is right
8 0
3 years ago
PLEASE HELP ONLY ANSWER IF YOU KNOW STOP TAKING MY PINTS
adell [148]

Answer: 6.8

G =1 1/4

3.9=75.55

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help Please
deff fn [24]
If adults=a and children=c
\left \{ {{c+a=330} \atop {3c+a=650}} \right.
-c-a=-330
________________
2c=320, c=160, a=170
7 0
3 years ago
Other questions:
  • A park guide plans the swan boat rides for 40 people.each boat can carry 6 people at a time.what is the best way to interpret th
    7·2 answers
  • The price of a house is originally listed at $200,000. The owners are having a hard time selling it and decided to reduce the pr
    7·1 answer
  • Why did farmer jones keep the chickens away frome the other animals
    7·1 answer
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
    8·1 answer
  • How do I get my parents to let me quit extra math (RSM) even after I've tried for a while
    12·1 answer
  • Write the equation in slope-intercept form in each line based on the information give
    11·1 answer
  • Hi please help me, i’ll give brainliest
    11·1 answer
  • Explain what one it is and why pls and thank you
    6·2 answers
  • Lisa earns $8 an hour. How many hours must she work to earn $272? *<br><br> L.<br><br> M.<br><br> N.
    7·2 answers
  • Big Ben (the clocktower) in London has a circumference of 72.22 feet and an area of 415.27 feet^2. What is the diameter AND radi
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!