She will have about 3 minutes 20 seconds to work on each exercise because 1/3 of an hour is 20 minutes. You can find that by dividing 60 by 3. Next you have to divided 20 by 6. Your answer will be 3.33333333333. So you would get about 3 minutes 20 seconds
The correct answer is c, 370
First we can divide it by 106 then multiply it by 100 to get rid of the 6% sales tax, which now the cost of the stuff is $17.50.
Next, we subtract 8 from this to represent the clothing pattern cost. Now it is $9.50.
The last stap to this is to divide it by 1 1/4 to get the final cost per yard:
The fabric costs $7.60 per yard. Hope this helps!
Ratio of cheese to pepperoni...
45 cheese....20 pepperoni.....45/20 reduces to 9/4 or 9:4
little tip ** be careful of the wording of problems such as these.....because if it asked for the ratio of pepperoni to cheese, it would have been 4:9
52.38 divided by 16 is <span>3.27</span>