1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeeva-Olga [200]
2 years ago
12

How do you solve equation with like terms if it has a fraction ​

Mathematics
1 answer:
larisa86 [58]2 years ago
3 0

Answer:Solve equations by clearing the Denominators Find the least common denominator of all the fractions in the equation. Multiply both sides of the equation by that LCD. This clears the fractions.

Step-by-step explanation:Solve equations by clearing the Denominators Find the least common denominator of all the fractions in the equation. Multiply both sides of the equation by that LCD. This clears the fractions.

You might be interested in
A number and +7 is less than or equal to nine
pychu [463]
7 is less than nine
8 0
3 years ago
It costs $6 for a dozen donuts how much does 1 donut cost
Irina-Kira [14]

Answer:

.50 for one donut

Step-by-step explanation:

do a ratio 6$ for 12 donuts

so for $ for 1 donut

reduce the first equation for a ration of $1 per two donuts

so it be 50 cents

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
25.7% as a fraction<br> plz help
vlada-n [284]

Answer:

257/1000

Step-by-step explanation:

⭐ Please consider brainliest! ⭐

✉️ If any further questions, inbox me! ✉️

4 0
3 years ago
Can someone help me learn linear equations​
Bezzdna [24]

Answer:

Linear equations that go in a straight line.

They are linear so they don’t curve like parabolas.

Step-by-step explanation:

See this picture. It will definitely help you!

6 0
3 years ago
If CD I EF, what is the mZFCD?
Margaret [11]

there is no picture. Can you upload a picture?

5 0
3 years ago
Other questions:
  • If a hen and a half lays a egg and a half for a cent and a hald how much does a dozen cost
    11·2 answers
  • If f(x)=2x^2 +3x what is f(9)
    15·1 answer
  • Write the given sentence as an equation.
    13·1 answer
  • Help me I dont understand this question ​
    13·1 answer
  • - A plane travelled 1800 km &amp; took 3 hrs to get there. It took
    14·1 answer
  • Can someone please help with this?
    10·2 answers
  • Fjjrjjdkdkwkfbfbsbbww
    6·2 answers
  • Help....................​
    13·1 answer
  • Please help this is due at 8 i'll mark you brainlist
    9·1 answer
  • Please helppp 3/4+(1/3÷1/6)-(-1/2)=​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!