1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alekssr [168]
3 years ago
9

Given that the restaurant is located in a city with a population over 500,000, what is the probability that it is in the northea

st?
Mathematics
1 answer:
xxMikexx [17]3 years ago
5 0
Your question seems incomplete
is there an image supposed to be attached to it
You might be interested in
The function c= 1.50(n-2) +5.50 represents the costs c in dollars of printing n invitation. Which of the following is not true
ratelena [41]
For this case we have the following equation:
 
 Where,
 n: number of invitations:
 c: cost in dollars
 We note that the slope of the line for this case is:
 
 The slope represents the cost of printing each of the invitations.
 Therefore, it is false that the cost of printing each invitation is $ 5.50
 Answer:
 the following is not true:
 A) each invitation costs $ 5.50 to print.

I hope this helped you! Good luck!
7 0
3 years ago
Help please! this is algebra. It says it needs to be in a fractional exponent form ONLY!​
Mars2501 [29]

Answer:

6x^{\frac{5}{6} }

Step-by-step explanation:

Using the rule of exponents

a^{m} × a^{n} ⇔ a^{(m+n)}

Given

3x^{\frac{1}{3} } × 2x^{\frac{1}{2} }

= (3 × 2) × x^{\frac{1}{3}+\frac{1}{2}  }

[ Calculate the fraction sum

\frac{1}{3} + \frac{1}{2}

= \frac{2}{6} + \frac{3}{6} = \frac{5}{6} ]

= 6x^{\frac{5}{6} }

8 0
3 years ago
Graph the image of rectangle EFGH after a reflection over the line x= –1
hichkok12 [17]

Answer:

G (1,7)

H (2,7)

F (1,-1)

E (2,-1)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Find the value of x in this problem
aalyn [17]
The answer to the question is 2
7 0
3 years ago
Shelia buys 33kg of rice, 9kg of cornmeal, and a certain amount of flour at the supermarket. The amount of flour bought is a thi
bearhunter [10]

Answer: 11 kg

Step-by-step explanation:

Given

Shelia buys 33 kg of rice and 9 kg of cornmeal

The amount of flour bought is one-third of the amount of rice bought

The amount of flour is

\Rightarrow \dfrac{33}{3}=11\ kg

8 0
2 years ago
Other questions:
  • V² + 2v-8=0 this question accords using the quadratic formula as equation​
    6·2 answers
  • The following question has two parts. First, answer part A. Then, answer part B.
    11·1 answer
  • How many cups of fruit does she use?
    15·2 answers
  • URGENT!! FIRST CORRECT ANSWER GETS 15 POINTS!!!
    10·1 answer
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·1 answer
  • The ratio of money in Obi's wallet to Rudy's wallet one day was 5:2. Obi spent £20 that day. Obi now had £8 less than Rudy. How
    7·1 answer
  • Paulo tracks his commute time. The coordinate plane below shows some of his commute times in the last two weeks. The xxx-axis of
    8·1 answer
  • Which represents where f(x) = g(x)?
    14·1 answer
  • Pls HELPPP, BRAINLIEST for best and right answer
    15·2 answers
  • The following table gives the statements and justifications for solving the equation 4(x - 7) + 14 =
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!