1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vichka [17]
2 years ago
11

plsss help with these math questions i will give brainliest to the best and clear answer that has an explanation!!!

Mathematics
1 answer:
erma4kov [3.2K]2 years ago
7 0

For problem one she starts off earning 10.24 dollars per hour. She receives a raise of 1.60 dollars. So first you have to add both 10.24 and 1.60 together to find out how much more she is payed. 10.24+1.60=12.04. She works 22.25 hours. It would take forever to add 12.04 22 and a quarter times so you multiply them. 12.04*22.25=267.89. So she would earn 267.89 dollars from working 22.25 hours.

For problem two you would start off by dividing 3/4 (the amount of pizza) by 5 (the five people) because when you do this it will give you the equal amount of pizza that each person can have. You get 0.15 which is equal to 3/20. So each person will get 3/20 of the 3/4 of the pizza that are left. (To simplify it the answer is 3/20) you can check your work by doing 3*5 which is 15. Make this the numerator and it’s 15/20. 15/20=3/4.

For the third problem you start off by putting aside the .25 of an ounce. Take the 3 ounces and multiply it by the cost per ounce 3.56. 3*3.56=10.68. Now that you have figured out how much 3 ounces cost out that aside. Now for the .25 of an ounce. Since .25 goes into one four times you do 3.56/4. It’s 0.89. This is how much it costs per .25 of an ounce. After that you add 10.68+0.89. It’s 11.57. To finish the problem you have to subtract 11.57 from 20 dollars. 20.00-11.57=8.43. The teacher receives $8.43 in change.

You might be interested in
I need help pleaseee
krok68 [10]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Please help i will give 30 points
grigory [225]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

The area would have been 80*x=1600.

that means x=60. So, two pennant bases are 60.

That means one pennant base is 30.

5 0
3 years ago
The rule for calculating the mean is to add up all the scores in a sample and divide by the _________
Tems11 [23]
Amount of numbers in the sample.
8 0
3 years ago
WHATS IS -5x 2/7= I NEED HELP PLEASE
Kipish [7]

-5x 2/7 =

−10x/7

srry if it is wrong man but that is what i got

4 0
3 years ago
True or False
kolezko [41]
True Hope this helps! ;D
5 0
3 years ago
Other questions:
  • _________ inhibition is the slowing or stopping of an early reaction in a series of reactions.
    6·1 answer
  • What are all the real zeros of y = (x - 12)3 - 10?
    12·2 answers
  • 2. Choose the decimal that is shown on the number line.
    10·1 answer
  • I need a guy bsf. I’m real. Message me please
    12·1 answer
  • the vertices of ABC are A(2, -5) B(-3, 5) C(3, -3) the triangle is reflected over the x-axis use arrow nation to describe the or
    9·1 answer
  • 40% of the children in a sports club play badminton. 25% of the children who play badminton also play squash. There are 11 child
    7·1 answer
  • Dan buys a car for £2700.
    11·1 answer
  • 6Type the statement or reason the fits in each box. Write your answer as a list. For example: 1. Addition Property of Equality 2
    12·1 answer
  • A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
    13·1 answer
  • Michaela is training for a race. She runs 5 miles in 52 minutes. Her goal is to run 6 miles in 1 hour. By how many minutes per m
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!