1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lora16 [44]
2 years ago
7

Find the surface area of the following figure below. Use 3.14 for pi

Mathematics
1 answer:
Studentka2010 [4]2 years ago
7 0
Surface area of cylinder = 2 x pi x r x h + 2 x pi x r*2

So 2 x pi x 4 x 11 + 2 x pi x 4*2 = 376.99
You might be interested in
Andrew has 56 candy bars. He gives 3/8 of them to his sister. How many candy bars does he give to his sister?
Katarina [22]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Line HJ bisects BC at point H<br> BH = 5x - 1<br> and HC =4x + 3<br> Frd the length of BC
Levart [38]

Answer:

Step-by-step explanation:

5x - 1 = 4x + 3

x - 1 = 3

x = 4

5(4) - 1 + 4(4) + 3

20 - 1 + 16 + 3

19 + 16 + 3 = 35 + 3 = 38

8 0
3 years ago
How do the graph of f(x) and f−1(x) relate
Leno4ka [110]

Answer:

sasagutin ba yan

Step-by-step explanation:

parang hindi eh

4 0
3 years ago
Chapman’s brickyard sells bricks and blocks. A brick costs $0.38 and a block costs $1.56. The brickyard filled a $24.80 order, w
Lisa [10]

Answer:

number of bricks = 16 and number of blocks  = 12

Step-by-step explanation:

From given information it seems , we need to determine number of bricks and number of blocks.

lets assume number of bricks = x

and number of blocks = y

since total items in brickyard is 28

⇒  number of bricks + number of blocks = 28

⇒ x + y = 28         ----------------------- equation 1

Given that cost of 1 brick = $0.38  and cost of 1 block =$1.56

so cost of x bricks = cost of 1 brick × x = 0.38x

And cost of y blocks = cost of 1 block × y = 1.56y

total cost of 28 items order = $24.80

total cost of 28 items = cost of x bricks + cost of y blocks

⇒0.38x + 1.56y = 24.80 ----------------equation 2

Now we are having following two equations

x + y = 28         ----------------------- equation 1

0.38x + 1.56y = 24.80 ----------------equation 2

from equation 1 we get x = 28 - y , substituting this value of x in equation 2 we get

0.38(28 - y) + 1.56y =  24.80

⇒10.64-0.38y+1.56y= 24.80

⇒1.18y = 24.80 - 10.64

⇒y = 14.16÷1.18 = 12

substituting value of y in equation 1 we get

x + 12 = 28

⇒x = 16

hence  number of bricks = x  = 16 and number of blocks = y = 12



4 0
3 years ago
Which expression represents the distance between −14.6 and −5.2?
svp [43]
I need the options to the questions

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Farmer produced an average of 17.1 liters of milk per day. How many days will it take to produce 200 liters of milk
    8·1 answer
  • Does anyone know how to find the g(x) points ? Someone help me please ?
    12·1 answer
  • A long ramp that leads to a building entrance is 45 feet. The stairs to the entrance have a vertical height of 6 feet. What is t
    15·1 answer
  • How do you find this out
    6·1 answer
  • Janine’s credit card wasn’t stolen, and the thief charged a $44 meal before she reported it stolen. how much of this is Janine r
    12·1 answer
  • What is the unit rate of 405 miles in 8 hours?
    10·2 answers
  • Here is another question that i need help on so here it is 6*5000 and here are the steps:
    7·1 answer
  • The table shows for a quadratic function.
    6·1 answer
  • Put the following equation of a line into slope-intercept form, simplifying all fractions. 12x + 4y = -12​
    9·2 answers
  • Fill in the blank.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!