1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bumek [7]
3 years ago
9

A 24-ounce can of tomato sauce costs $3.60. What is the cost per ounces?

Mathematics
1 answer:
cluponka [151]3 years ago
6 0
.15 cents. You do the money divided by the ounces or weight.
You might be interested in
the frankiln middle school jazz band plans to have a car wash to raise $468.75 for a new sound system. in the past, they washed
svetlana [45]

Answer:

$3.75

Step-by-step explanation:

468.75/125=$3.75 per car wash

8 0
3 years ago
Is the problem I showed congruent
dimulka [17.4K]

Answer:

it is very congruent of you k

7 0
3 years ago
What is the value of the expression (23 — 1) + 32?​
wlad13 [49]

Answer:

54

Step-by-step explanation:

Since there are parantheses or however you spell them, by using PEMDAS, we do the parantheses first.

23 - 1 = 22

Now, we do the addition.

22 + 32 = 54

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What type of property is this? (P×1)×6
ANTONII [103]
Indentity property, anything times 1= the same number so the answer is (p) times 6
then associative property of mult
note:a(b)=a times b and =ab

a(bc)=(ab)c
so (p)6=(p6)=6p
4 0
3 years ago
Need help with this worksheet
soldi70 [24.7K]
Number 2 4 -1-1= is 2
4 0
3 years ago
Other questions:
  • An elephant eats 5% of his body weight each day if he eats 300 pounds of food,how much does it weigh?
    11·1 answer
  • Please help if you can ! <br>what is the sum or difference 6y^5-9y^5
    11·2 answers
  • Find each product or quotient using significant digits. 11 ft × 825 ft
    15·1 answer
  • PLEASE HELP <br><br>POINT A IS LOCATED IN WHICH QUADRANT <br>I (1)<br>II (2)<br>III (3)<br>IV (4)​
    10·1 answer
  • Xiao's teacher asked him to rewrite the sum 60+90 as the product of the GCF of the two numbers and a sum. Xiao wrote 3(20+30). W
    6·1 answer
  • A line is drawn through (-7,11) and (8,-9). The equation y - 11 = -4/3(x+7) is written to represent a line. Which equations also
    5·2 answers
  • HELP MATH ONE MORE AFTER THIS
    10·2 answers
  • Y=x+ 2<br> Type an (x,y) ordered pair that is a solution to this<br> equation.
    9·1 answer
  • If you order 3 hamburgers, 2 orders of fries, and 3 milkshakes for your friends, how much do they owe you?
    12·1 answer
  • Solve the equation below for x. 5x- 2 = -7 What is x=_____
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!