1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jobisdone [24]
3 years ago
15

4

Mathematics
1 answer:
Mars2501 [29]3 years ago
5 0

Answer:

The answer would be 98.

Step-by-step explanation:

You divide 700 by 50. Then multiply by 7.

You might be interested in
Point A has coordinates (3, 4). After a translation 4 units left, a reflection across the x-axis, and a translation 2 units down
adelina 88 [10]
(-1, 2)

So the original point is (3, 4), when you move to the left or right, it changes the x value. When moving it to the right, you add the amount. When moving to the left, you subtract the amount

So after translating the point 4 units to the left, it should be (-1, 4).

Now, you have to move down. When moving up and down, you add or subtract to the y value. When moving up, you add to the amount. When moving down, you subtract the amount.

After subtracting 2, you should be at (-1, 2)
4 0
3 years ago
A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?
jeka57 [31]
The unit price is 11.2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jane run 7 miles in 60 minutes. At the same rate, how many miles will she run in 24 minutes
statuscvo [17]

Answer:

Denote the amount of miles she will run in 24 minutes: x

=> x/24 = 7/60 (same rate)

=> x = 7x24/60 = 2.8 (miles)

5 0
3 years ago
According to a survey done at your school, about 42% of all the female students participate in 2 sport seasons. You randomly ask
Leni [432]

Answer:

Hi Christine

Step-by-step explanation:

Ms. Paik would be mad, wouldn't she?

5 0
3 years ago
Jane and Jill both love to collect books. Jane has twice as many books as Jill. Together, they have a total of 216 books in thei
mezya [45]

Answer:

144

Step-by-step explanation:

Jane has 2 times as many books as Jill, so there are 3 parts. Two parts Jane and one part Jill. So, divide 216 by 3 and it's 72, which equals one part. Jane has two parts, so 72 x 2. Jane has 144 books.

5 0
4 years ago
Other questions:
  • Tell whether the sequence is arithmetic. if it is, what is the common difference? 1, 1 1/8, 1 1/4, 1 3/8
    8·1 answer
  • reggie is making a double layer cake the recipe for the first layer 2 1/4 cups of sugar the recipe for the second layer calls fo
    10·1 answer
  • First grade math its blank minus 1 =10-3<br><br>-1=10-3
    14·2 answers
  • Whats the answer to this question help please
    7·1 answer
  • A diamond today cost ten dollars more than twice what it cost last year.The sum of the cost (last year and this year) is $2500.
    15·1 answer
  • The l.c.m and h.c.f of two numbers is 9 times their HCF. The sum of LCM and HCF is 500. Find the HCF of two numbers.​
    10·1 answer
  • Use the function f(x)=123x−2f(x)=123x−2 to answer the questions. A: What is f−1(x)f−1(x)? B: What should be done to find the val
    11·1 answer
  • Jon is 6 years older than Marie.
    13·2 answers
  • A marble is drawn from a bag containing 3 red marbles and 2 blue marbles and a number cube with faces numbered 1 through 6 is to
    11·1 answer
  • Please HELP me!!!! I will give brainlist if correct. Explain how you got that answer. thx
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!