1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dimas [21]
3 years ago
10

Tanya has a $50 gift card to spend on Amazon. She wants an airpod case cover for $12.

Mathematics
1 answer:
saul85 [17]3 years ago
8 0

Answer:

4

Step-by-step explanation:

She can buy 4 bracelets because 4 x 9.50 = 38 + 12 = 50. So 4 would fit her budget perfectly without going over. LEt me know if you find any fault in my answer! Thanks! Have a good day! Hope this helps!

You might be interested in
Wich one is cheer to buy 20 for 4.40 or 24 for 4.80
lawyer [7]
4.4/20=0.22 per item 4.8/24=0.2 per item Answer: 24 for 4.80
6 0
3 years ago
A circle has been split into 8 sectors each of which can be colored as 4 different colors, and no consecutive sectors are colore
Eva8 [605]

Answer:

5832 ways

Step-by-step explanation:

Since the circle has 8 sectors and there is 4 colour,

Assuming the sectors are numbered 1 to 8,

Sector 1 : can be coloured with any of the 4 colour in 4 ways

Sector 2 can be coloured with any of the remaining 3 colours in 3 ways

Sector 3 in 3 ways without using the colour in sector 2

Sector 4 in 3 ways without using the colour in sector 3

Sector 5 in 3 ways without using the colour in sector 4

Sector 6 in 3 ways without using the colour in sector 5

Sector 7 in 3 ways without using the colour in sector 6

Sector 8 in 2 ways without using the colours in sector 1 and 7

Number of ways of colouring = 4*3*3*3*3*3*3*2 = 5832 ways

3 0
2 years ago
The Lotta Chocolate Factory makes CHEWY CHERRY CHOCOLATES. The chocolates are shipped out in cases. Each case contains 9 boxes.
babunello [35]

Answer:

324

Step-by-step explanation:

One case has 9 boxes.

One box has 36 chocolates.

This equation would answer the amount in a case, case = chocolate*boxes

So there would be 36*9 chocolates, and that equals 324 in one case

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
2<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cpi" id="TexFormula1" title="\pi" alt="\pi" align="absmiddle" class="latex-formula"> x 24 s
Simora [160]

Answer: 48\pi

Step-by-step explanation:

(2 \times 24)\pi=48\pi

7 0
2 years ago
The first three terms of an arithmetic sequence are x-1, 3x-2 and 5x-3. Which of the following expressions represents the 15th t
alexandr1967 [171]

Answer:

29x-15

Step-by-step explanation:

fifteenth term=x-1+14(2x-1)

=x-1+28x-14

=29x-15

8 0
2 years ago
Other questions:
  • I need the answer to this question
    8·2 answers
  • Which of the following is the best estimate for 31% of 9? *GIVING 99 Points!*
    10·2 answers
  • Which statement accurately represents the relationship between pressure and volume?
    14·1 answer
  • (7 + 3i ) - (2 + 3i ) =
    15·1 answer
  • What is 4.5b + 9 = 90
    12·2 answers
  • What is the sign of a• (-b/b) when a=0 and b &lt; 0
    6·1 answer
  • Write a division story with an answer of 1/4 plz ASAP
    5·1 answer
  • Bopha bought a bedroom set for $2,600. The sales tax on the purchase was $165.10. Find the sales tax rate (in %)
    9·1 answer
  • Pat can mow the grass on the football field in 45 minutes. Jordan can mow
    9·1 answer
  • How long would it take a plane to go 12.75 mile if it’s going 0.15 seconds per mile
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!