1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mazyrski [523]
2 years ago
11

A triangle has a length of 6cm,8cm,and 10cm what is the area of this triangle in cm cubed​

Mathematics
1 answer:
notsponge [240]2 years ago
8 0

Answer: 24 cm^2 (24 centimeters squared)

Step-by-step explanation:

6^2 + 8^2 = 36 + 64 = 100 = 10^2

(1/2)*6*8 = 24 cm^2.

You might be interested in
Andrew gives a cashier $40 to buy 3 T-shirts that cost $n each. Which algebraic expression
kumpel [21]

Answer:

1. B (40- 3n)

2.c (86)

Step-by-step explanation:

1. The shirts cost 3n. So you do 40- 3n(what the shirts cost) to find the amount of change he will recive.

2. Just plug the numbers in- 1.8(30) + 32=86.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the product of yx^2 and (6y^2x-yx)
svlad2 [7]

Answer:

6y^3x^3-y^2x^3

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Marla owes her sister $15. She pays her $6 today. Which integer represents the amount of debt she has remaining?
steposvetlana [31]

Answer:

The integer that represents the amount of debt she has remaining is $9

Step-by-step explanation:

$15 - $6 = $9

8 0
3 years ago
9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per
Drupady [299]

Answer:

1.66 pounds

Step-by-step explanation:

4.98 dollars divided by 3 pounds

4 0
3 years ago
Add the product of 5 and 6 with the product of 3 and 7
xz_007 [3.2K]

It is 51.                                           

5x6=30

3x7=21

30+21=51

Hope that I was of help.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help as soon as possible
    8·1 answer
  • Select the correct answer.
    7·1 answer
  • Six less then a number, k, is 19. Write and solve an equation to solve for k
    8·1 answer
  • what is each number written in scientific notation? 2. 1,220,000,000 a) 1.22 x 10 b) 0.1222 x 10^10 c) 12.2 x 100^8 d) 1.22 x 10
    13·1 answer
  • Identify the error below and make a correction,
    8·1 answer
  • Which expression shows the result of applying the distributive property to 9(2+5m) ?
    6·2 answers
  • Fuel from Shell costs $2 per gallon and fuel from Speedway costs $3 per gallon. You have at most $30 to spend on fuel.​
    14·1 answer
  • Alex takes a multiple-choice quiz in his Anthropology 100 class. The quiz has 10 questions, each has 4 possible answers, only on
    7·1 answer
  • Find the volume of this prism
    12·1 answer
  • Find the variance of the given sample 18, 18, 18, 9, 15, 5, 10, 5, 15
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!