1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jlenok [28]
3 years ago
7

A customer at a store paid $60 for 2 large candles and 6 small candles. At the same store, a second customer paid $5 more than t

he first customer for 1 large candle and 4 small candles. The price of each large candle is the same, and the price of each small candle is the same.
Which system of equations can be used to find the price in dollars of each large candle, x, and each small candle, y?

A.
6y = 2x + 60
4y = x + 65

B.
6y = 2x + 60
4y = x + 55

C.
2x + 6y = 60
x + 4y = 65

D.
2x + 6y = 60
x + 4y = 55
Mathematics
2 answers:
earnstyle [38]3 years ago
7 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

Naily [24]3 years ago
4 0
B...’donxkxmxjxnx sn
You might be interested in
Two ratios that are equivalent to 5/7
grigory [225]

You could pick just about anything 3/8 is not the same thing as 5/7 and neither is 3/4

Something that is equivalent would be something like 10/14 or 20/28

3 0
3 years ago
The sum of two and the quotient of a number I and five.
Alona [7]

Answer:

2+n/5

Step-by-step explanation:

sum=plus

quotient=divide

number=n

4 0
2 years ago
04.01)Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of cho
riadik2000 [5.3K]
The unit rates are equal to one another.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this!!!
7nadin3 [17]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

cancel out 5 by multiplying its by 5, what you do to one side you do to the other.   so you also multiply 12 by 5. and you should get 60

3 0
3 years ago
Maura receives a 3% commission on every piece of furniture she sells. one day she sold a couch for $950. How much was her commis
Ad libitum [116K]

3%=3/100=0.03

950 multiplied by 0.03=28.5

$28.5

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A rectangle has a perimeter of 14 inches.what is the largest possible area of the rectangle?
    15·1 answer
  • A baker is making cakes.
    9·2 answers
  • MechNerd has 3 dollars. He loses 1 dollar because he is dumb. How much does he have left?
    15·2 answers
  • What value of x makes this equation true 1/2 x + 2=1/6 x-1
    11·1 answer
  • 253! divided by 252!
    5·1 answer
  • Can anyone help me w this acellus question
    13·2 answers
  • HELP!!!!! PLEASE AND THANK YOU
    5·2 answers
  • Solve the equation below.<br>2 (x - 4) - 4x = -10​
    12·2 answers
  • Rewrite the Preamble in your own words, paraphrasing all the important terms and ideas. Use simple language that is clear and to
    5·1 answer
  • 0.50062 rounded to 2 decimal plsces
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!