1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DaniilM [7]
3 years ago
9

Please help i am stuck on this for more than a day

Mathematics
1 answer:
Mila [183]3 years ago
6 0
252 seeds

Since there is 42 seeds in each of the 12 bags you need to multiply 42 and 12

42 × 12 = 504

So in total she has 504 seeds, now you need to split that in half by dividing 504 and 2

504 ÷ 2 = 252

Therefore she has 252 seeds left

Hope this helps! :)
You might be interested in
Give examples of numbers that you would multiply by 3 to get an answer that is greater than 3, equal to 3, or less than 3
oksian1 [2.3K]

Answer:

1. 3 x <u>3</u> = 9

2. 3 x <u>1</u> =3

3. 3 x <u>0.4</u> = 1.2

Step-by-step explanation: Hope this helps :)

6 0
3 years ago
What is the value of x?<br><br><br><br> x over 4 equals 14 over 16<br><br><br><br> x =
FinnZ [79.3K]
The answer is 3.5. use cross product multiplication
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Roger goes to a restaurant with Cathy. They order an appetizer of calamari for $8. Roger has a glass of red wine for $4 and Cath
Schach [20]

Answer:

13.8

Step-by-step explanation:

8+4+5=17

26×2=52

17+52=69

69×.20=13.8

8 0
3 years ago
2 √(5) - √(5) + 4 √(5) + √(3)<br> simplify
konstantin123 [22]

Step-by-step explanation:

2√5 -√5 +4√5 +√3

2-1+4√5 +√3

5√5 + √3

4 0
1 year ago
I'm too lazy to do my math homework
julia-pushkina [17]

Answer:

Hello!!! Princess Sakura here ^^

Step-by-step explanation:

So since you are too lazy I assume that you already know what to do and you just don't want to do it so I don't think you'll need any explaining right?

X:       -5           -1              0              1

_______________________________

Y:       -32         -8            -2               4

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me with these problems please!
    5·2 answers
  • What is the answers for number 31
    11·1 answer
  • Which statement or statements apply to a bond which is selling at a premium?
    10·1 answer
  • (a) Tony bought 22 pounds of flour for $9. How many pounds of flour did he get per dollar?
    6·1 answer
  • Benjamin bought a 3-pound bag of flour for $6.95. What is the unit price per ounce of flour? (1 pound = 16 ounces)
    10·1 answer
  • What is the slope of this line?
    12·1 answer
  • X - 4x - 12 = (x __ 2)(x ____ 6)<br> where do the plus and equal sign go
    7·1 answer
  • 4/11 as a decimal rounded to three decimal places
    7·2 answers
  • Hi, I'm very confused and I need help.
    13·1 answer
  • Nicole received the following scores on her last 10 math assignments.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!