1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
o-na [289]
2 years ago
14

Evelyn wants to buy a dictionary that costs $9, a dinosaur book that costs $18, and a children's cookbook that costs $12. She ha

s saved $30 from her allowance. How much more money does Evelyn need to buy all three books?
Mathematics
1 answer:
melamori03 [73]2 years ago
6 0

Answer:

First, you have to add 9, 18, and 12. When we add this we get 39. She has 30 dollars, do we can see that she needs $9 more to get all three books.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
From 60 members to 12 members *
horrorfan [7]

Answer:

What do you mean?

Step-by-step explanation:

Hehehehehehehhehehehehe

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
an owl travels 8 1/3 miles an hour and a seagull travels 12 1/2 miles in 2/3 hour. which animal is faster?
Simora [160]
Seagull because the owl has 5 5/9 and the sea 8 1/3
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A room is 12cm long, 7cm wide and<br>4cm high find the area <br>the ceiling​
aksik [14]
Hey there!
I think that it safe to say that this room is a rectangular prism. Therefore, the top and bottom (floor and ceiling) have the same area. We see that our floor dimensions are 12 cm long and 7 cm wide. This also applies to the ceiling. Let’s take our two sides and multiply then to find our area.

12(7)=84

Therefore, the area is 84 square centimeters.

I hope that this helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mrs. Miller has a rectangular garden with a length of 20 feet long with an area of (20x-200) square feet. Write an expression th
krek1111 [17]

Perimeter = (20 + 2x) mm.

Step-by-step explanation:

The octopus pupil has length 20 mm and the expression for its area is given by (20x - 200) square mm.

If the width of the octopus pupil is w, then 20w = 20x - 200

⇒ w = (x - 10) mm.

Therefore, the expression for its perimeter is 2(Length + Width) = 2 ( 20 + x - 10) = 2( 10 + x) = (20 + 2x) mm. (Answer)

6 0
2 years ago
Draw 8 lines that are between 1 inch and 3 inches long measure each line to the nearest fourth inch and make a line plot
Paraphin [41]
The Supplemental Security Income (SSI) program, administered by the Social Security Administration (SSA), is the income source of last resort for thelow-income aged, blind, and disabled. As the nation's largest income-assistance program, it paid $38 billion in benefits in calendar year 2006 to roughly 7 million recipients per month. BecauseSSI is means tested, administering the program often requires month-to-month, recipient-by-recipient benefit recomputations. An increase in a recipient's income usually triggers a benefit recomputation. Or, an increase in the recipient's financial assets, which may render the recipient ineligible, would also prompt a recomputation. With this crush of ongoing recomputations, it is of little wonder that administrative simplification is a time-honored mantra for program administrators.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which values of x and y will satisfy y = 5x and 12x + 9y = 60?. . A. . . x = 1, y = 19 . . B. . . x = 35 y= 20/19. . C. . . x =
    15·2 answers
  • Round 8015.80930968 to the nearest ten.
    9·2 answers
  • A circle has a central angle measuring 90° that intersects an arc of length 117.75 in. What is the length of the radius of the c
    14·1 answer
  • X^2 - 6 = -2x<br> Find the solution by completing the square
    11·1 answer
  • Slice for x: -2x + 5 &lt; 7
    15·2 answers
  • [NEED ANSWERED ASAP, BRAINLEST TO FIRST ANSWER IF WELL EXPLAINED]
    9·1 answer
  • Joy delivered 450 newspapers in 3 hours how many can she deliver in 4 hours
    6·1 answer
  • Find cos x and cos y! Please help me out! You don’t need to answer all just what you can :)
    5·1 answer
  • paul has a total of 15 markers and pencil. Each pencil cost $0.30 and each marker costs $1.25 how many pencils did paco buy.
    5·1 answer
  • You can buy 5 oranges for $2.50. What is the unit rate for 1 orange? How much would 8 oranges cost?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!