1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maxonik [38]
3 years ago
11

The price of a sandwich decreases from $6 to $4. What is the percent decrease in the price of the sandwich?

Mathematics
1 answer:
Anettt [7]3 years ago
7 0

Answer:

33.33%

Step-by-step explanation:

Decrease in price= Original price -- New price

= $6 - $4

= $2

Percentage decrease= $2÷$6 × 100

= 33.33%

You might be interested in
What is the converse of the statement below?<br> “If today is Friday, then tomorrow is Saturday."
Ugo [173]

Answer:

C (Sorry if its incorrect)

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Frank grows evergreen trees. He grew 535 trees for
TiliK225 [7]

Answer:

  1. Frank grows 535 trees during holiday season
  2. in November sold 215
  3. then dec sold 275
  4. 535 minus 490 which gives a total of 45 trees left
  5. then to find out how many trees he will have next season 650 plus 45 gives 695
3 0
3 years ago
Chris is at the deli and spent $13.65 for 1.75 pounds of turkey. What was the cost per ounce for turkey?
kvasek [131]

Answer:

0.4875 cents per ounce

Step-by-step explanation:

16 ounces per pound

1.75 lbs x 16 = 28 ounces

$13.65/28 ounces = .4875 cents/ounce

Check: 0.4875 cents x 28 ounces = $13.65

5 0
3 years ago
What is slope????????
Damm [24]

Step-by-step explanation:

slope another name for gradient

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
One bag of Roland fertilizer covers 2346 square feet of lawn. How many total bags of fertilizer must be purchased to cover a law
Ivenika [448]
If I did my math correct it should be 47. If you take 284x386 you get 109,624 (that should be the area in square feet) then take 109,624 and divide it into 2346 and you get 46.7280477408. In order to cover it you should round up to 47 bags. 
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Adult tickets to space amusement parkcost x dollars. Children's tickets cost y dollars. The henson family bought 3 aduly and 1 c
    13·1 answer
  • Katie invested $1200 at 8.5% interest. She earned $612 interest at the end of y years. What is the value of y?
    12·1 answer
  • 52 is what percent of 93?
    8·1 answer
  • Simplify 2х + х.<br> О 2х2<br> О 3х<br> O3x 2
    14·2 answers
  • Why is6-8 greater than 5-8 but less than 7-8?
    12·1 answer
  • Raju is cycling at a speed of 30km/h. He applies brakes and stops at a junction in 10s. Calculate the acceleration.
    15·1 answer
  • Dylan and three of his friends went to dinner at Texas Roadhouse. The cost of the meal was $41.56. If they split the bill equall
    5·1 answer
  • Xavier is buying bottled water for his basketball team. If he has $20 to spend on water, and each bottle of water
    15·1 answer
  • Plz help me answer fast
    8·2 answers
  • VXYZ is a rectangle with a length of 20cm and a width of 12 cm. The length of the rectangle is increased by 30%. The width of th
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!