1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pani-rosa [81]
3 years ago
9

What percent of 200 calories is 8 calories?

Mathematics
1 answer:
Airida [17]3 years ago
7 0

Answer:

4percents

Step-by-step explanation:

200-100 percents

8- xpercents

200/8=100/x

x=4

You might be interested in
On Saturday, Mark sold gallons of lemonade. On the same day, Regan sold as much lemonade as Mark. How much lemonade, in gallons,
Ira Lisetskai [31]

Answer:

gallons.....

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What am I supposed to do?
aleksley [76]
You take the amount paid and divide it by the amount of cheese. So 10.50 divided by 2.5 equals 4.2 and 12.60 divided by 3 equals 4.2 meaning that one pound of cheese costs $4.20
6 0
4 years ago
What is the measure of the missing angle? 125 125° 03 O 13° O 42°​
Dahasolnce [82]

Answer:

The correct answer is C. 13

Step-by-step explanation:

It is 13 because all triangles equal 180

so 125+42+13=180

5 0
3 years ago
Write (p^4)^2 without exponents
Sonbull [250]

Answer:

(p^4)^2 = p x p x p x p x p x p x p x p

Step-by-step explanation:

(p^4)^2 = p^8 = p x p x p x p x p x p x p x p

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP PLS I REALLY NEED IT!!
frutty [35]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which line will have no solution with the parabola y – x + 2 = x2? y = –3x –3 y = –2x –3 y = 2x –3 y = 3x –3
    5·1 answer
  • Mel drives a bus 39 weeks in a year.
    9·1 answer
  • Find the slope of the line shown below. *
    13·1 answer
  • A study is given in which scientists examined data on mean sea surface temperatures (in degrees Celsius) and mean coral growth (
    8·1 answer
  • A group of 60 people attended a ball game there were four times as many children as adults in the group set up a system of equat
    12·1 answer
  • If 64 feet of rope weighs 20 pounds how much will 80 feet of the same rope weigh
    13·2 answers
  • Solve the compound inequality and graph the solutions.<br><br> −3 &lt; 3x ≤ 12
    9·1 answer
  • What is the value of x to the nearest degree?
    15·2 answers
  • At the bulk food store, Jerry bought 200 g of mixed nuts that cost $2.50. What is the cost of 1 g of nuts? show ur work
    13·1 answer
  • A pizza has a diameter of 16 inches. What is the best approximation for the circumference of the pizza? Use 3. 14 to approximate
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!