1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ICE Princess25 [194]
2 years ago
14

Help me out brothas

Mathematics
1 answer:
Jobisdone [24]2 years ago
4 0

C =  \frac{5}{9} (f - 32)

c=\frac{5(f-32)}{9}

c×9=5(f−32)

9c=5(f−32)

\frac{9c}{5}=f-32

\frac{9c}{5}+32=f

f=\frac{9c}{5}+32

You might be interested in
Now imagine that instead of walking along the path 1→2→3→4→1, ann walks 80 meters on a straight line 33∘ north of east starting
stealth61 [152]

Answer:

Anna's walk  as a vector representation is 80\cos 33^{\circ}\hat{i}+80 \sin33^{\circ}\hat{j} and refer attachment.

Step-by-step explanation:

Let the origin be the point 1 from where Ann start walking.

Ann walks 80 meters on a straight line 33° north of the east starting at point 1 as shown in figure below,

Resolving into the vectors, the vertical component will be 80Sin33° and Horizontal component will be 80Cos33° as shown in figure (2)

Ann walk as a vector representation is 80\cos 33^{\circ}\hat{i}+80 \sin33^{\circ}\hat{j}

Thus, Anna's walk  as a vector representation is 80\cos 33^{\circ}\hat{i}+80 \sin33^{\circ}\hat{j}

 




7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Square root:27 + SR:48+SQ:12 = ???
Anika [276]
Sqrt(27)+sqrt(48)+sqrt(12)
Sqrt(27)=sqrt(3*3*3)=3*sqrt(3)
Sqrt(48)=sqrt(4*4*3)=4*sqrt(3)
Sqrt(12)=sqrt(2*2*3)=2*sqrt(3)
Add the three to get 9*sqrt(3)
Final answer:
9*sqrt(3)
Hope I helped :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify an example of metaphor: explain which two things are being compared.
Vilka [71]
An example of a metaphor are “raining cats and dogs” or “throw the baby out with the bath water “
3 0
2 years ago
HELP ASAP MATH QUESTION WILL BE MARKED BRAINLIESTTT!! PART ! FR THIS TIME
olganol [36]

Answer:

length, width , and perimeter

Step-by-step explanation:

27    8

3 0
2 years ago
A 9-yard roll of string costs $1.53. What is the unit price?
leonid [27]
$0.17 for every yard of string
5 0
2 years ago
Other questions:
  • If a line is 10 feet long but needs to be reduced to 80% of its original, how long will the new line be?
    6·1 answer
  • Which way shows how to make a ten to solve 13-7
    5·1 answer
  • Jerome is writing a coordinate proof to show that the midsegment of a trapezoid is parallel to its bases. He starts by assigning
    7·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!
    11·2 answers
  • Solve for (7-2i)+(8+3i)
    14·2 answers
  • 8,25,42,,<br> Sequence find the 82nd term
    11·1 answer
  • Help me pls help me pls
    5·2 answers
  • What is 1/3 of 1 i need help with this pls answer quickly
    5·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csf%202x%2B21%3D3" id="TexFormula1" title="\sf 2x+21=3" alt="\sf 2x+21=3" align="absmiddle"
    6·2 answers
  • HELP ASAP will give brainliest for answer
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!