The question is missing the image given to go along with it, corresponding to the map being created. The image is attached to this answer.
The side angle side (SAS) similarity theorem states that two triangles with congruent angles and sides with identical ratios then the two triangles are similar. We have various points on the map, Home (H), Park (P), Friends house (F) and Grocery store (G).
In this example, we know the angle at the point Home on the map, is shared between the two triangles. If these two triangles are similar, then the ratio of the distances HF/HG = HP/HB. We know all of these values except for the HB which is the distance from home to the bus stop. But if these triangles are similar, we can solve for that distance.
15/9 = 10/HB
HB = 90/15
HB = 6 blocks.
To determine if the triangles are similar we need to know the distance from home to the bus stop, and if these are indeed similar, that distance must be 6 blocks.
Answer:
1) 20% change I think its an increase.
If needed I could try to answer the 2nd question but I am sure that I got the first one right.
Step-by-step explanation:
Answer:
Rational
Step-by-step explanation:
1.256 is not a whole #, and it's also not an integer. An integer is basically whole #s and their opposites. The # is not irrational. 1.256 is a terminating decimal, and can be turned into a fraction. 1.256 = 1 32/125.
Answer:
The cost of each ice cream cone is $4.50
The cost of each ice cream basket is $3.75
The cost of each donut is $1.50
Step-by-step explanation:
Let
x-----> the cost of the ice cream cone
y----> the cost of the ice cream basket
z---> the cost of the donut
we know that
2x+y=12.75 ------> y=12.75-2x ------> equation A
x+2z=7.50 ------> z=(7.50-x)/2 -----> equation B
x+y+z=9.75 ----> equation C
substitute equation A and equation B in equation C and solve for x
x+(12.75-2x)+((7.50-x)/2)=9.75
Multiply by 2 both sides
2x+25.50-4x+7.50-x=19.50
3x=25.50+7.5-19.50
3x=13.5
x=$4.50
Find the value of y
y=12.75-2(4.50)=$3.75
Find the value of z
z=(7.50-4.50)/2=$1.50
therefore
The cost of each ice cream cone is $4.50
The cost of each ice cream basket is $3.75
The cost of each donut is $1.50