1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivann1987 [24]
3 years ago
9

There are 40 people in a restaurant,

Mathematics
2 answers:
PolarNik [594]3 years ago
7 0

Answer:

2 people ordered a salad

Step-by-step explanation:

40 people

Chicken Wings = 1/5 of 40

                            1/5 * 40

                             40/5

                             8 people

Hamburger = 3/4 of 40

                      3/4 * 40

                      120/4

                      30 people

30 oredered Hamburger & 8 ordered Chicken Wings.

40 - 38 = 2 Ordered salad.

Nesterboy [21]3 years ago
6 0

Answer:

that's what I got

Step-by-step explanation:

(I also added fraction form)

You might be interested in
In this scatterplot the individuals are states. The variable "cig" is the number of cigarettes sold per person in the state in 1
Ipatiy [6.2K]

Answer:

e= -5.41

Step-by-step explanation:

Hello!

In linear regression, a residual value is a distance between the observed values and the regression line.

The residual value (e) is calculated as the difference between the observed value (Y) and the predicted value (^Y).

e= Y - ^Y

e= 15.92 - 21.33 = -5.41

I hope it helps!

5 0
4 years ago
Select the correct answer.<br> What are the solutions of this quadratic equation?<br> 25x^2 + 1 = 0
Llana [10]

Answer:

no solution because the square root of a negative number is not a real number d=-100

4 0
3 years ago
What is the unit rate for 16 ounces (pint) at $3.93?
Juli2301 [7.4K]

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A triangle has side lengths measuring 20 cm, 5 cm, and n cm. Which describes the possible values of n?
DENIUS [597]
The answer is D. 15 < n < 25.
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Ms hills travels 2400 miles at a rate of 400 miles per day to visit her grandchild . Write and solve an equation to find the num
Naya [18.7K]

It Would Take her 6 days

2400÷400=6

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Need help on this question. How do you find x?
    11·1 answer
  • Combine like terms to create an equivalent expression 2/5m - 4/5 - 3/5m
    12·1 answer
  • Please help and explain
    13·1 answer
  • What is the mean of the set of numbers? {–8, –4, –3, –11}
    10·1 answer
  • In need help plz.....………
    15·1 answer
  • PLEASE ANSWER QUICKLY!!
    9·2 answers
  • Explain how can you determine if a solid has reflectional<br> symmetry.
    5·1 answer
  • Pamela's age is two times it's age. The sum of their ages is 69 what is jiri’s age?
    12·2 answers
  • The power 9 squared is equivalent to 81. What is the value of 9 Superscript negative 2?
    5·1 answer
  • A line is parallel to y = 5x + 9 and
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!