Answer:
I say 20% but I may be wrong
Step-by-step explanation:
Answer:
$0.75
Step-by-step explanation:
if Felix wants 1/4 kilogram of marmalade and it cost $3 per kilogram, you divide 3/4= 0.75
Answer:
1 pear = $0.75; 1 orange = $0.65
Step-by-step explanation:
(1) 3P + 4O = 4.85
(2) 3P + 10O = 8.75 Eqn (2) - Eqn (1)
3P + 10O – 3P – 4O = 8.75 – 4.85 Combine like terms
6O = 3.90 Divide each side by 6
O = $0.65 Substitute into Eqn (1)
3P + 4×0.65 = 4.85
3P + 2.60 = 4.85 Subtract 2.60 from each side
3P = 2.25 Divide each side by 3
P = $0.75
Oranges cost $0.65 each and pears are $0.75 each
Answer:
The common difference is 2
Step-by-step explanation:
The formula for an arithmetic sequence is
an = a1+d(n-1)
a1 = -5
a10 = 13
Substituting n=10 a10=13 and a1 =-5
13 = -5 +d (10-1)
13 = -5 +9d
Add 5 to each side
13+5 = -5+5 +9d
18 = 9d
Divide each side by 9
18/9 = 9d/9
2 =d
(5,24)
- The two areas are the same.
- To find the area, we multiply the side lengths. Y=area
Rectangle 1: side lengths 4 and (x+1)
y=4(x+1)= 4x+4
Rectangle 2: side lengths 3 and (2x-2)
y=3(2x-2)= 6x-6
- Since the two areas are same, we can conclude that
4x+4=6x-6
-2x=-10, x=5
- Since x is 5, we can plug it into the equations to find y.
Option 1 with rectangle 1: y=4(5)+4, y=24
Option 2 with rectangle 2: y=6(5)-5, y=24
I graphed the linear equation on desmos.