1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sindrei [870]
2 years ago
14

Please help it’s for geometry

Mathematics
1 answer:
vredina [299]2 years ago
3 0

Answer:

x=25

Step-by-step explanation:

they are supplementary and adjacent, thus you do 4x-3+3x+8=180, simplify and get 7x+5=180, subtract 5 from 180 which is 175, then ending up with 7x=175 and 175/7 is 25.

You might be interested in
Please only answer if you know the answer.
yarga [219]

Answer:

F=First

O=Outer

I=Inner

L=Last

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
16d + 20c + 5d -7 - 8c - 7d + 3 Simplify the expression above:
romanna [79]

Answer:

14d + 12c -4

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Please help I need you​
mario62 [17]

Answer:

The answer is B.

Step-by-step explanation:

Diameter x Pi = Circumference

8 x 3.14 = 25.12

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider the figure. Determine the value of w.​
AlekseyPX

Answer:

w=67°

Step-by-step explanation:

First you solve for x. 12x+11=x. X would be 1. Then you plug in 1 for x and add the w to the equation. 12(1)+11+w=90. after solving that you will get the total for w. which should be 67°

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
F r e e points!!!!!!!!!!!!!!!!!
inn [45]

Answer:

gang

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Break apart the addends to find the sum.33+49
    13·1 answer
  • For 40points. Find the volume?
    9·1 answer
  • What is the Prime factorization of 600? Please answer and explain.
    6·1 answer
  • X+1 and x+8 in polynomical standard form
    11·1 answer
  • El valor de la suma de 180⁰ a 360⁰ es el mismo o distinto?​
    6·1 answer
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • 13. Which comparison is correct?
    12·1 answer
  • The selling price of a pair of shoes is $23more than the price the store paid. If the selling price is $137, find the price the
    7·1 answer
  • By selling a chair for Rs. 500, Raman loses 10%. For how much should he sell the chair so as to gain 8%. ​
    7·1 answer
  • There is a pair of parallel sides in the following shape.<br><br> What is the area of the shape?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!