Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
1 answer:
<h3>
Answer: 6 dollars per kilogram</h3>
=====================================================
Explanation:
The mixed number 4 & 1/2 converts to the decimal form 4.5
The unit price is 27/(4.5) = 6 dollars per kilogram
------
If you wanted, you can think of it like this ratio
4.5 kg : 27 dollars
Dividing both parts of that ratio by 4.5 will lead to
1 kg : 6 dollars
You might be interested in
52
Wants 20 charters to replie
Answer:
c<4+10
c<14
Step-by-step explanation:
can I get brainliest?
1/3(-5x - 3) < 14
-5/3 x - 1 < 14
-5/3 x < 15
-5 x < 45
-x < 9
x > 9
Answer:
38
Step-by-step explanation:
4*9 1/2=38
Hand written explanation:
4*9=36
4*1/2=4/2=2
36+2=38