1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nata [24]
2 years ago
10

Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?

Mathematics
1 answer:
Ede4ka [16]2 years ago
8 0
<h3>Answer: 6 dollars per kilogram</h3>

=====================================================

Explanation:

The mixed number 4 & 1/2 converts to the decimal form 4.5

The unit price is 27/(4.5) = 6 dollars per kilogram

------

If you wanted, you can think of it like this ratio

4.5 kg : 27 dollars

Dividing both parts of that ratio by 4.5 will lead to

1 kg : 6 dollars

You might be interested in
Jasmine purchases a tablet computer for $233.56. Apps for the tablet cost 99¢ each. If Jasmine had $279 to spend on the tablet a
Leto [7]
45 games i just used a calculator will u please mark me brainiest hope this helps :)
7 0
3 years ago
Can anyone help me with this math problem plss?
gulaghasi [49]

Answer:

14/24 ( simplified = 7/12)

Step-by-step explanation:

to find this we multiply the fractions 2/3 and 7/8

7/8 x 2/3 = 14/24

So Shannon ate 14/24 lb

You can simplify to = 7/12

3 0
2 years ago
It's the 2nd question I know how it is done ....sum and product method but the root is confusing me can any one explain me plz
weeeeeb [17]
Hey,
2x^2 + 3root5x + 5
Here the product=10
And,sum=3root5
=>2x^2+2root5x+root5x+5
=>2x(x+root5)+ root5(x+root5)
=>(2x+root5)(x+root 5)

8 0
3 years ago
How do you find out if a decimal is terminating or repeating?
leva [86]

Answer:

A terminating decimal, terminates, or stops. For example: 1.5. A repeating decimal keeps repeating itself. For example: .999999999999 (and so on). Hope I helped!

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Larissa is on vacation and wants to rent a bicycle to explore the town. She pays a $10 flat fee and then $12 per hour for the re
Romashka [77]

Answer:

y = 12x + 10

Step-by-step explanation:

Edge, let me know if you got it right.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is this function even or odd or neither? PLS HELP! IT'S QUICK
    5·1 answer
  • Please answer all please
    15·1 answer
  • Help , please 2 grado para explicar a mi hijo , muchas gracias
    8·1 answer
  • Calculate the size of each of the unknown angles marked on the following diagrams.
    15·1 answer
  • Liz buys 6 flowerpots. there are 8 flowers in each pot. how many flowers did Liz buy?
    13·1 answer
  • A population of kangaroos is growing at a rate of 2% per year, compounded continuously. If the rate continues, how many years wi
    7·1 answer
  • What is the value of a if va- vh is equals to 1 <br><br>​
    15·2 answers
  • Nadia is a stockbroker. She earns 12% commission each week. Last week, she sold $5400 worth of stocks. How much did she make las
    13·1 answer
  • 7m -2 &gt; 12=? <br>help please!!​
    15·1 answer
  • 64 is 20% of what number?​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!