1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nata [24]
3 years ago
10

Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?

Mathematics
1 answer:
Ede4ka [16]3 years ago
8 0
<h3>Answer: 6 dollars per kilogram</h3>

=====================================================

Explanation:

The mixed number 4 & 1/2 converts to the decimal form 4.5

The unit price is 27/(4.5) = 6 dollars per kilogram

------

If you wanted, you can think of it like this ratio

4.5 kg : 27 dollars

Dividing both parts of that ratio by 4.5 will lead to

1 kg : 6 dollars

You might be interested in
James wants to purchase a set of headphones.
Fudgin [204]
52
Wants 20 charters to replie
6 0
3 years ago
A triangle has side lengths of 4, inches, 10 inches, and c inches.
alexdok [17]

Answer:

c<4+10

c<14

Step-by-step explanation:

can I get brainliest?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Luke can build 2 tables in a day, and he has to build more than 18 wooden tables for a client. If he works for x days, what is t
VARVARA [1.3K]
2x > 18

2x/2 > 18/2

X > 9
6 0
3 years ago
Find the solution set of each inequality below and then determine which inequalities have the same solution set as 1/3(-5x-3) &l
mario62 [17]

1/3(-5x - 3) < 14

-5/3 x - 1 < 14

-5/3 x < 15

-5 x < 45

-x < 9

x > 9

5 0
3 years ago
4 x 9 1/2<br> four times 9 and a half
Strike441 [17]

Answer:

38

Step-by-step explanation:

4*9 1/2=38

Hand written explanation:

4*9=36

4*1/2=4/2=2

36+2=38

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What does the graph of f(x)=(3x-5)(x+9) cross the x axis
    12·1 answer
  • Argue whether or not you believe using a sample of students from your school's cafeteria (you recruit the next 100 people to vis
    12·1 answer
  • What is the probability a day in the 70s is a Monday?
    6·1 answer
  • Use a distributive property to write an expression equivalent to 5 x(3+4)
    7·1 answer
  • Before attempting the​ exercise, click here to watch a short video. For each​ 1% downtime due to a breakdown in​ equipment, how
    8·1 answer
  • In a test of a printed circuit board using a random test pattern, an array of 14 bits is equally likely to be 0 or 1. Assume the
    15·1 answer
  • What is the answer to 6 ^-2?
    14·1 answer
  • 11(p-3)=5(p+3) really need an answer please hahaha
    8·2 answers
  • What is equivalent to 6/8
    8·2 answers
  • lov Page No. Date : 1 era Find the L.C.M of the following expressions." 24a³-81b³, 32a^5 + 72a³b² + 162 ab^4​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!