1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firdavs [7]
3 years ago
15

A principal of $2400 is invested at 7.25% Interest, compounded annually. How much will the investment be worth after 13 years?

Mathematics
1 answer:
skelet666 [1.2K]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

70000

You might be interested in
Anyone know the answer to this ??
gladu [14]

distribution (if we are talking about algebraic properties)

5 0
3 years ago
What is the equation for the line described in #9And #10?
ValentinkaMS [17]

Answer: it is definitely c. y=3x+2

Step-by-step explanation: solve the first equation and then plug in

5 0
2 years ago
Find the perimeter of a square that is 3 3\4 inches on a side.
goldfiish [28.3K]
It is B!!! If you take 3 3/4 times the # of sides which in this case is 4 equals 15 in the end.

8 0
3 years ago
Functions f(x) and g(x) are shown below:
hoa [83]

f(x) is a multiple of the cosine function. g(x) is a multiple of the sine function. Both the cosine function and the sine function have a maximum value of 1, so the magnitude of the multiple will determine which function has the largest maximum value.

The multiple for f is 2; the multiple for g is 3, which is greater than 2. Hence g(x) has a larger maximum value than f(x).

6 0
3 years ago
A roof repairer works out that he will need to work with a colleage charges $20 per hour. In the end, they took 6 hours to fix t
ser-zykov [4K]

a) 20(x)=y

b) $120

Let x= number of hours

Let y= Cost of labor

20 will remain constant, what matters is how many hours are being worked. If it's $20 per hour then it's safe to assume 1 hour is 20 dollars worth of labor. Due to it being per hour you have to multiply the rate by however many hours worked to get your final cost.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • I am having trouble with this question and it is really giving me a headache ​
    12·2 answers
  • Determine the x and y intercept for 2x + 5y - 20 = 0
    7·1 answer
  • Please help me I will give you 12 points and brainliest.
    7·1 answer
  • If nondisjunction occurs in meiosis ii during gametogenesis, what will be the result at the completion of meiosis? a all the gam
    10·1 answer
  • Mala ran 30 laps in week one and will increase the number of laps she runs by 2 each week. Coby runs 16 laps in week one and wil
    9·1 answer
  • Find the unit rate: $23.96 for 4 pounds
    10·2 answers
  • Mark wants to order a pizza. Complete the explanation for which is the better deal. Round your answer to the nearest cent Use 3.
    14·2 answers
  • Question from my math test
    13·1 answer
  • Please help!!
    14·1 answer
  • Joe ate 1/2 of a pound of peanuts in 1/3 of an hour.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!