1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksenya-84 [330]
3 years ago
15

A car travels the first 50km of its journey at an average speed of 25m/s and the next 120km at an average speed of 80km /h . The

car completes the last part of its journey at an average speed of 90Km/h in 35 minutes . Find the average speed for its entire journey , giving your answer in km/h
Step by step
Mathematics
1 answer:
Ghella [55]3 years ago
3 0

Answer:

What do you need me to do

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the general solution of the differential equation. (use c for the constant of integration.) dr dt = 8et 1 − e2t
natulia [17]
Try this solution:
if given dr/dt=8e^t -e^(2t), then
\frac{dr}{dt}=8e^t-e^{2t}; \   \int\ {dr} \, =\int\ (8e^t-e^{2t})dt;  \ r=8e^t- \frac{1}{2}e^{2t}+C.
5 0
3 years ago
Can u help<br> me im in 6th grade and bad at math
AfilCa [17]

Step-by-step explanation:

I can help you im in 7th grade and im good with math.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need this answered please
TiliK225 [7]
The answers are

1: False
2: True
3: True
4: False
4 0
2 years ago
Adina read 60 out of 100 pages in a comic book.Write the fraction of the pages she read in simplest form
Ad libitum [116K]

Answer:

3/5 is 60/100 in it's simplest form.

Step-by-step explanation:

60 divided by 20 is 3 and 100 divided by 20 is 5.

So 3/5

8 0
2 years ago
How many 2 thirds cups servings are in 4 cup container of food
garri49 [273]
There are 6 2/3 cup servings in a 4 cup container.
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Antonio purchased adult and child tickets for the fair. Tickets cost $29.35 for each adult and $17.45 for each child. Let x repr
    13·2 answers
  • you bought a box of rasins for $4.49 and 1/2 lb. of nuts. The total cost was $7.13. How much did the nuts cost per pound?
    7·1 answer
  • Please help asap thank you
    11·1 answer
  • ANSWER THREE THROUGH FIVE , ILL GIVE YOU BRAINLIST!!!
    9·1 answer
  • Pleas guys can you answer this to me
    13·1 answer
  • Find the prime factorization of 18 and 27
    10·1 answer
  • Plz help me either and questions 1 or 2
    12·1 answer
  • Given SQ = 5x + 19 and PQ = 83 – 3.x, find x.<br> Round your answer to the nearest tenth.
    9·1 answer
  • What is a necessary step for constructing parallel lines?
    5·1 answer
  • Find the slope of each line.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!