It gained 4 lbs:) 6*4 = 24
24+12 = 36
Answer:
you put the -3 where the x's are
Step-by-step explanation:
f(x)= -2(-3)^2 - 3(-3) + 6
i think i hope thats right
Answer:
7kg of potatoes cost 56 R (dollars)
Step-by-step explanation:
First, we have to find the unit price of 1kg of potatoes. To do this we divide <em>24 by 3</em>. That's <em>8</em>. Each kg of potato costs 8 dollars.
Now, all we have to do is multiply <u><em>8 by 7</em></u>.
8 is the unit rate/kg and 7kg is the amount they are asking.
<u><em>8x7=56</em></u>
7kg of potatoes cost 56R
Whole-wheat bread = $2.06/lb
We need the cost of 3.8 lbs of whole-wheat bread.
So, we simply need to multiply the cost with the amount needed.
(cost per pound) × (amount of bread)
($2.06) × (3.8)
Simplify.
$7.828
Round to the nearest tenths.
$7.83
So, 3.8 pounds of whole wheat bread costs $7.83
~Hope I helped!~
Answer:
7) a = 65; b = 50
8) c = 125; d = 55; e = 52
9) f = 105
Step-by-step explanation:
7)
a = 65
b + 130 = 180
b = 50
8)
c = 125
d + 125 = 180
d = 55
e = 52
9)
(180 - f) + 32 + (180 - 107) = 180
180 - f + 32 + 180 - 107 = 180
-f + 285 = 180
-f = -105
f = 105