1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lina20 [59]
3 years ago
5

Hi! ❤️ , im looking for some help here. ill give brainliest if able to.

Mathematics
1 answer:
olchik [2.2K]3 years ago
5 0

Hello there! The solution of your question has been given below.

<h3>Solution:</h3>

{6}^{ - 2}  \\  = ( \frac{1}{6} ) ^{2}  \\  =  \frac{ {1}^{2} }{ {6}^{2} }  \\  =  \frac{1}{36}

<h3>Answer:</h3>

Option B.

\frac{1}{36}

You might be interested in
If y is proportional to x and y = -15 when x= -20, what is the value of x when y = 12
ladessa [460]
I hope this helps you




y= -15 x= -20



y=12 x=?



?.-15=12.-20


?=12.20/15


?=16


x=16
3 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST TO BEST ANSWER! HELP ASAP!
Aleks [24]

Answer:

120 ft

Step-by-step explanation:

The distance the gravel covers is the total distance times the percentage that the gravel covers

We know the gravel covers 66 ft and the percentage is 55%

distance gravel = total distance * percentage

66 = total distance * 55%

66 = total distance *.55

Divide each side by .55

66/.55 = total distance *.55/.55

120 = total distance

8 0
3 years ago
A student answer 86 problems on a test correctly and received a grade of 98% how many problems were on the test if all the probl
adoni [48]

Answer:

87 or 88

Step-by-step explanation:

86 is 98% of 87.755102

So, the number of problems must have been 87 or 88

6 0
2 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $156<br> 4 g<br> or <br> $280<br> 7 g
Alexus [3.1K]

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will mark brainest help please !!!
amm1812

8) red and 1, red and 2, red and 3, blue and 1, blue and 2, blue and 3

So answer is 6

9) 0.5*1/3 = 0.17

10) 0.5*2/3 = 0.33

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The capsules and montage families love writing. Last year,each capsule wrote 4 essays, each montage wrote 6 essays, and both fam
    11·1 answer
  • A carpenter earns $11.00 per hour. he worked 3 1 4 hours on wednesday, 7 1 4 hours on thursday and 5 2 4 hours on friday. how mu
    10·1 answer
  • eva's horse eats 86 pounds each week. eva solved the equation below to find how much feed she needs for the weeks.
    8·1 answer
  • Which of the following is NOT a way you can show that triangles are similar?
    10·2 answers
  • What is the slope of the line that passes through the following points (-1,5) &amp; (-2,3)
    12·1 answer
  • One leg of an isosceles right triangle measures 5 inches. Rounded to the nearest tenth, what is the approximate length of the hy
    12·2 answers
  • A painter needs to cover a triangular region 60 meters by 68 meters by 72 meters. a can of can cover 70 square meters.. how many
    9·1 answer
  • 4b+3x=30-3y find the value of (x+y/5)^2​
    7·1 answer
  • For the following figure, complete the statement for the specified points.
    9·2 answers
  • 6) A jet travels 480 miles in 2 hours. At this rate, how far could the jet fly in
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!