Answer:
original price = $129
20% discounted price = $103.2
adding 7% sales tax = $110.424
OPTION B = 110.42
Answer: 102 foot / feet tall
Step-by-step explanation:
First, we have to find the unit rate . . . what is 24 divided by 20 ? 1.2/1
Second, multiply . . . what is 1.2 x 85 ? 102
( sorry if this is wrong - I forgot how to do the second part for a sec )
Do you have any answer choices?
Answer: 63
Step-by-step explanation:
X = 63
Its adjacent meaning they will add up to 180 degrees
Answer:
You will have 128 orange marbles
Step-by-step explanation:
Set this up as an equation
Variable x = number of orange marbles
3/8 = 48/x
Cross multiply
3 × x = 8 × 48
3x = 384
Divide both sides by 3 to isolate the variable
3x ÷ 3 = 384 ÷ 3
1x = 128
x = 128
128 orange marbles
Check work:
Substitute the variable x for the answer
3/8 = 48/128
Cross multiply
3 × 128 = 8 × 48
384 = 384
If the numbers equal, the answer is correct