1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makvit [3.9K]
3 years ago
10

Compare and contrast multiplication prop of equality and inequality

Mathematics
2 answers:
Alex3 years ago
7 0

Answer:

Difference between multiplication property of equality and inequality

The only difference is: If you multiply or divide both sides of an equation by the same negative number, the equation remains the same, but If you multiply or divide both sides of an inequality by the same negative number, the inequality reverses. !!!!!

Step-by-step explanation:

trasher [3.6K]3 years ago
4 0

For an equality, whether multiplying by a positive or a negative number, the equality is maintained.

For an inequality, multiplying (or dividing) by a negative number requires that the inequality sign be reversed. When multiplying (or dividing) by a positive number, the inequality sign remains as it was.

You might be interested in
I need help what you think
MAXImum [283]

Answer:

i like it it looks cool

Step-by-step explanation:

brainliest please

5 0
2 years ago
Ashley's bill for a dinner at a restaurant was $24. She left an 18% tip. What was the amount of the tip?
guapka [62]
$48.00 dollars the answers to your, 48.00
5 0
4 years ago
Plssss can someone help
Bond [772]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
If I have a 50 question test final and I need a 50% to maintain my grade how many questions do I have to get right?
bogdanovich [222]
50% of 50 questions is 25 questions.
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Strawberries cost $21.25 for 4 pounds. Find the unit rate. Round to the nearest cent if necessary.
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

$5.31/lb

Step-by-step explanation:

Since 4 pounds cost $21.25, 1 pound of strawberries will cost 21.25 / 4 ≈ 5.31, therefore, the unit rate is $5.31/lb.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • For each sequence, find a formula for the general term, a_n. for example, answer n ^2 if given the sequence: \lbrace 1, 4, 9, 16
    5·1 answer
  • There are 59 boys and 49 girls in this year's baseball league. If the league has nine teams how many players will be on each tea
    8·1 answer
  • Solve the inequality -2x is less than or equal to 3x + 1 is less than or equal to 10
    10·1 answer
  • What is the value of r in the equation 4r − 8 = 5r + 12?<br><br> −20<br> −1<br> 1<br> 20
    12·2 answers
  • X + 43 = 50 what does "x" equal?? EXPLAIN
    14·2 answers
  • Is 4(x-3) equivalent to 12x-4-8(8x+1)
    14·1 answer
  • A
    6·1 answer
  • "The chance that a person selected at random has blue eyes is 16%. Two people are chosen at random (and are independent of each
    11·1 answer
  • Factor the equation 25n^2+4
    13·1 answer
  • What’s the answer to this please? Thanks!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!