1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
2 years ago
12

A group of 8 friends each buy 1 ticket and 1 small popcorn at the movie

Mathematics
1 answer:
ivolga24 [154]2 years ago
6 0

Answer:

1 Small popcorn cost $2.95

Step-by-step explanation:

7.50 * 8 = 60

83.60 - 60 = $23.60

23.60 / 8 = $2.95

You might be interested in
Jamal has 63 photos on his phone. He has enough storage space for 128 photos
Lyrx [107]

Answer:

65

Step-by-step explanation:

128-63=65

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Guided Practice
3241004551 [841]

Answer: y( 1 - 7y2 + 15y7)

Step-by-step explanation:Just put () around the 1 threw 15 and put the y out  of the ()

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
One month Ashley rented 2 movies and 5 video games for a total of $33. The next month she rented 8 movies and 3 video games for
Ray Of Light [21]

To answer this question, you should set up and equation before doing anything else. So for this question you 're going to set up two equations.

The first equation is 2x+5y=33

The second equation is 8x+3y=30

Once you do that you have to solve for either X or Y by canceling out the other one. In this problem figuring out the Y is easier because you can cancel the X's more easily than the Y. To cancel a variable, they have to add up to 0.

So to cancel the X you multiply the equation 2x+5y=33 by -4.

That gives you -8x-20y= -132

Then you set up the two equations and add them together.

(-8x-20y= -132) + (8x+3y=30)

That gives you -17y = -102

So then you solve for Y by dividing by -17. You find out that Y is equal to 6. Then you plug the 6 back into the ORIGINAL equations and solve for X, which turns out to be 1.5

Hope this helped and if you get confused or have questions please ask :)

6 0
3 years ago
Carol bought 8 identical boxes for a total of $3.60. How much did each box cost? Which let statement(s) would you use?
madreJ [45]
3.60/8=.45
$0.45 per box

4 0
3 years ago
4. MARBLES Virginia's
svp [43]

Answer:

37

Step-by-step explanation:

If she has 24 left, and lost 13, you add 13 and 24 to find the original amount.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Which equation has a graph perpendicular to the graph 7x=14y-8
    7·1 answer
  • (50 Points)
    11·2 answers
  • A pitcher contains 34 a gallon of juice. A glass can hold 1/8 a gallon. How many glasses can the pitcher fill?
    15·2 answers
  • CDs R Us sells books on tape and on Cd. Tapes sell for $10 and Cds sell for $15.
    14·1 answer
  • 1) Find x if x and 9x are supplementary.
    7·1 answer
  • If y=sin2x+cos2x then dy/dx​
    10·1 answer
  • Complete the statement using or =. <br><br><br> B) 16/11 ____ 1.45….
    8·1 answer
  • A train leaves LA at 2:00 pm and heads north at 50 mph. If the next train leaves the station three hours later and heads north a
    13·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through the points (-3,6) and (4,1). Put your answer in fully reduced point-slope for
    10·1 answer
  • The original price of a fitness tracker is $85. It is on sale for 10% off. What is the sale price of the fitness tracker?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!