1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergey [27]
2 years ago
6

True or false: Design thinking can help narrow the gap between businesses and customersâ perceptions?

Business
1 answer:
Genrish500 [490]2 years ago
7 0

It is true that Design thinking can help narrow the gap between businesses and customers perceptions

<h3>What is Design Thinking?</h3>

Design thinking refers to procedures use to solve problems or find solutions to problems by placing the customers needs above all.

It is base on observation, how people relate with their environment and use iterative approach to profer solutions to problems.

Therefore,

Design thinking can help narrow the gap between businesses and customers perceptions

Learn more on Design thinking from the link below.

brainly.com/question/24596247

You might be interested in
Wade Company is operating at 75% of its manufacturing capacity of 140,000 product units per year. A customer has offered to buy
DanielleElmas [232]

Answer:

Income will increase by $5 per unit

Explanation:

The income effect in case of the order accepted is presented below:

As we know that

Additional sales per unit $32

Direct material per unit $12

Direct labor per unit $9

And, the incremental variable overhead cost is $6 per unit

Since the fixed cost is the same so it does not affect the effect on income

So, the income effect would be

= $32 - $12 - $9 - $6

= $5 per unit

Since the answer comes in positive which means there is an increase in income

5 0
3 years ago
EB8.
Stolb23 [73]

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

3 0
3 years ago
Having just one typo on your resume can eliminate you from a job pool
scoundrel [369]
Not necessarily, but the chances of you getting the position are seriously impeded, even for small mistakes.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Price elasticity of demand is defined as: a. the slope of the demand curve. b. the slope of the demand curve divided by the pric
Mandarinka [93]

Answer: Option D

Explanation: In simple words, price elasticity refers to the degree of change in demand of a commodity with respect to change in its price. It generally shows the fact that when the price of a commodity rises the demand for ti decreases due to various phenomenon coming into force such as income effect etc.

The price elasticity is calculated by dividing the change in quantity demanded with the change in price.

4 0
4 years ago
What is price discrimination and how do movie theaters and restaurants practice price discrimination?​
marishachu [46]
Price discrimination is the action of selling the same product at different prices to different buyers, in order to maximize sales and profits. Movie theaters practice it by giving discounts on certain night. Example: senior citizens discount. Restaurants practice price discrimination by menu pricing.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following do you think would lead to an increase in the current demand for beef?
    12·1 answer
  • Marigold Company owns equipment that cost $936,000 and has accumulated depreciation of $395,200. The expected future net cash fl
    11·1 answer
  • Admitting New Partners Who Buy an Interest and Contribute AssetsThe capital accounts of Trent Henry and Tim Chou have balances o
    9·1 answer
  • In the​ 1950s, the economist Bela Balassa compared 28 manufacturing industries in the United States and Britain. In every one of
    12·1 answer
  • Determine the time necessary for p dollars to double when it is invested at interest rate r compounded annually, monthly, daily,
    11·1 answer
  • Committee chair Bill led a discussion with the rest of his committee about a club matter, then called for a vote. Since the comm
    9·1 answer
  • describe a career you would like to have, and explain how you could get started and then advance in that career.
    6·2 answers
  • Now discuss with suitable examples how the issue price of bonds payable is determined? When does the issue price results in a di
    7·1 answer
  • Mcniff Corporation makes a range of products. The company's predetermined overhead rate is $19 per direct labor-hour, which was
    8·1 answer
  • Marigold Company identifies three activities in its manufacturing process: machine setups, machining, and inspections. Estimated
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!