1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alina1380 [7]
3 years ago
6

MODELING REAL LIFE A group spends $277.50 to rent a total of 15 tubes. How many of each type of tube does the group rent?

Mathematics
1 answer:
marusya05 [52]3 years ago
5 0

The cost of each of the 15 tubes given a total cost of tubes to be $277.50 is $18.50

Given:

Total cost of rubes = $277.50

Total number of tubes = 15

<em>Cost of each tube = Total cost of rubes / Total number of tubes</em>

= $277.50 / 15

= $18.50

Therefore, the cost of each of the 15 tubes given a total cost of tubes to be $277.50 is $18.50

Learn more about cost of items:

brainly.com/question/13901870

You might be interested in
HELPPP IT WOULD BE APPRECIATED :)
ira [324]

Step-by-step explanation:

HELPPP IT WOULD BE APPRECIATED :) gHjajjak\ajjjjjnjajjajjajajjaiajjaja

PAGAL KUTTA

3 0
3 years ago
Nigel cut a loaf of bread into 12 equal slices. His family ate some of the bread now 5/12 of the loaf is left. Nigel wants to pu
lutik1710 [3]
Nigel needs 5 bags in order to put each five slices in their own bag.
8 0
3 years ago
What is 3+3/-4+6-34+9
vitfil [10]

ANSWER:

The answer is -16.75  

First divide the division 3/-4 then start the addition and subtraction

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 20 out of 25 students in a P.E. class are boys, what percent of the class is made up of boys?
Ivanshal [37]
80% !
hope this helps
4 0
3 years ago
Match the proper noun to the common noun.
egoroff_w [7]
Uncle peter-relative

january-month

jesse owens-athlete

william shakespeare-author

sunday-day

chrysler-automobile
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Vanessa purchased a smart TV for
    6·1 answer
  • What is the Calculate
    14·2 answers
  • What is the evaluated expression of 512
    5·1 answer
  • In 2 hours the minutes hand of a clock rotates through an angel of how many degrees?
    7·2 answers
  • Write two multiplication sentences that have a product of 16
    8·2 answers
  • I WILL GIVE BRAINLIEST❤️
    12·2 answers
  • PLEASE HELP!!! ASAP!!!!!!
    6·2 answers
  • Phone Company 1 charges a flat rate of $25.00 a month for local calling,
    9·1 answer
  • A total of 817 tickets were sold for the play. They were either adult or student tickets. There were 67 more student tickets sol
    12·2 answers
  • Abercrombie is having a sale of 25% off your purchase. You plan to buy a fleece sweatshirt that has a price tag of $72. How much
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!