1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Charra [1.4K]
3 years ago
6

The ratio of boys to girls at a monster truck rally is 4:3. Create a ratio table with examples of how many boys and girls could

be at the rally?
Mathematics
1 answer:
Elina [12.6K]3 years ago
5 0

4:3

8:6

12:9

16:12

20:15

24:18

28:21

You might be interested in
What direction will this parabola open?
butalik [34]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Ethan jogged 1 1/3 miles. Chloe jogged 1 1/4 times as far as Ethan. How many miles did Chloe jog?
Paul [167]
<span>Ethan jogged 1 1/3 miles. Chloe jogged 1 1/4 times as far as Ethan. How many miles did Chloe jog?
2.7miles</span>
3 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
4 years ago
Find the composite area of the polygon below:
VashaNatasha [74]

Answer:

5 x 5 = 25

4 x 2 = 8

25 + 8 = 33 cm^2

7 0
3 years ago
11] You buy a house for $175,000. The economy goes
DENIUS [597]

Answer:

4% of 175,000 is 7,000

7,000x 5=35,000

175,000-42,000 equals 140,000 the value of the house

7 0
2 years ago
Other questions:
  • How to Become a Millionaire Upon graduating from col- lege, Donna has no initial capital. However, during each year she makes de
    10·1 answer
  • HEELLELEEPEELPELP Okay thanks :D
    7·1 answer
  • N ΔXYZ, XY = 6.32, YZ = 5.83, and XZ = 11.05. What is m∠Y, correct to one decimal place?
    8·1 answer
  • Which ratios form a proportion ? 1 / 6 &amp; 3/8? 2/3 &amp; 8/12? 2/5 or 5/2? or . 3/4 &amp; 9/16?
    8·1 answer
  • The angle of a sector of a cone is 135, and the slant height is 20 centimeters. What is the diameter of the cone?
    5·1 answer
  • David can run 4 miles in 75 minutes .what is Davides jogging rate per hour ?
    11·1 answer
  • Solve
    5·2 answers
  • Solve for the missing angle
    8·1 answer
  • -6(4y-30) greater than or equal to -102
    15·2 answers
  • 16. Which is greater, 4^-2 or<br> 2^-4? How do you know?<br> Those are exponents.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!