1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mariarad [96]
2 years ago
13

Which lines of A, B, and C are perpendicular?

Mathematics
1 answer:
g100num [7]2 years ago
4 0

Answer:

a is perpendicular to both b and c; the product of the slopes a and b or a and c is -1

Step-by-step explanation:

perpendicular slopes multiplied by each other would be -1

-1/3 * 3 for a and both other lines is -1

that means a is perpendicular to both b and c

You might be interested in
One subtracted by negative three
timama [110]
-2 you just subtract the 3 by 1
 
<span />
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
7-18 use part 1 of the fundamental theorem of calculus to find the derivative of the function.
blondinia [14]

\displaystyle h(x)=\int\limits_{1}^{\sqrt{x}}~\cfrac{z^2}{z^4+1}dz~\hspace{10em}\cfrac{dh}{du}\cdot \stackrel{chain~rule}{\cfrac{du}{dx}\implies \cfrac{dh}{dx}} \\\\[-0.35em] ~\dotfill\\\\ u=\sqrt{x}\implies \cfrac{du}{dx}=\cfrac{1}{2\sqrt{x}} \\\\[-0.35em] ~\dotfill

\cfrac{dh}{dx}\implies \displaystyle \cfrac{d}{du}\left[ \int\limits_{1}^{u}~\cfrac{z^2}{z^4+1}dz \right]\cdot \cfrac{1}{2\sqrt{x}}\implies \left[ \cfrac{u^2}{u^4+1} \right]\cdot \cfrac{1}{2\sqrt{x}} \\\\\\ \stackrel{substituting~back}{\left[ \cfrac{(\sqrt{x})^2}{(\sqrt{x})^4+1} \right]\cdot \cfrac{1}{2\sqrt{x}}}\implies \cfrac{x}{x^2+1}\cdot \cfrac{1}{2\sqrt{x}}\implies \cfrac{\sqrt{x}}{2x^2+2}

7 0
1 year ago
The purchase price of a camera is $84. The carrying case is 12% of the purchase price. Tax 6% of the subtotal. What is the total
ICE Princess25 [194]
Hi there! So, we know that the price of the camera is $84, and the carrying case is 12% of that price. Let's find the cost of the case. To find the cost of the carrying case, all you have to do is multiply the price of the camera by the percentage. 84 * 12% (0.12) is 10.08. The price of the carrying case is $10.08. Let's add that price to the price of the camera. 84 + 10.08 is 94.08. $94.08 is the purchase price, but we're not done. We must add the tax in to find the total price. We can add 100% to the tax rate of 6% to get 106% Adding 100% to the amount of tax helps us get straight to the total price. Multiply that by 94.08. 94.08 * 106% (1.06) is 99.7248 or 99.72 when rounded to the nearest hundredth. There. The total price of the purchase is $99.72.
4 0
3 years ago
A grown man will burn roughly 120 calories for each mile run. How many calories will be burnt when a grown man runs 6.5 miles
WARRIOR [948]
Answer is 780 calories
8 0
3 years ago
Find the unknown sizes of angles in the following figure:​
8090 [49]

Answer:

angle x is 86

angle y is 38

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the APR of a payday loan for $1095 due in 15 days that charges a
    10·2 answers
  • given the functions f(x) = 3x2, g(x) = x2 − 4x + 5, and h(x) = –2x2 + 4x + 1, rank them from least to greatest based on their ax
    9·1 answer
  • What is the inverse of the given coordinates: (1, 2) (3, 8) (-3, 6)?
    14·1 answer
  • Someone please help me with this
    9·1 answer
  • What’s the measure of angle M
    12·2 answers
  • A 50 once container of popcorn costs $6.00. What is the cost per ounce of popcorn
    11·1 answer
  • Find the measure of y​
    14·1 answer
  • Solve these equations)
    8·2 answers
  • Electrons execute 1.4*10^6 revolutions per sec in a magnetic field of flux density
    7·1 answer
  • Does anybody know? Find the value of x in the regular polygon
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!