1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Klio2033 [76]
2 years ago
9

Evaluate. 12⋅(14+13)2+23 Enter your answer as a mixed number in simplest form by filling in the boxes. $$

Mathematics
1 answer:
Mkey [24]2 years ago
4 0

Answer:

19 is the answer i think its right

You might be interested in
4 divided by 2 + 5 - 3 = ?<br><br>3 + 5 x 8 divided by 2 = ?
sammy [17]

Answer:

  1. 4
  2. 23

Step-by-step explanation:

4\div \:2+5-3\\=2+5-3\\=4\\\\3+5\times \:8\div \:2\\=3+20\\=23

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Adrian knows that the quotient of 0.75 divided by 0.8 is less than 1. He knows that the quotient of 0.8 divided by 0.75 is great
MrRa [10]
Hey There!

Adrian knows this because whenever you divide something less than the number you are dividing, in this case, then the quotient will be less than one. If you divide something that is greater than the number you are dividing, than in this case, the answer will be greater than one.

Have A Brainly Day!
7 0
3 years ago
What is the constant term in the expression 6x3y + 8x2 + 5x + 7? (Input a numeric value only.)
dem82 [27]
The constant term in the expression is 7
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Guess a number between 1-3 whoever gets it gets brainliest
Alexus [3.1K]
I guess the number 3
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Leslie ran 4 1/2 laps around the park in 3/4 hour. Kayla ran 3 1/2 laps around the same park in the same amount of time. How man
Arte-miy333 [17]
Leslie:
h= hours
3/4h=4 1/2 laps
divide both sides by 3/4 or .75
1 hour = 6 laps
Kayla:
3/4h= 3 1/2 laps
divide both sides by 3/4
1 hour = 4 2/3 laps
Leslie can do C
1_ 1/3 more laps in an hour than Kayla
5 0
3 years ago
Other questions:
  • On average, a human drinks 40,000 gallons of water in their lifetime. In comparison, Lake Ontario holds approximately 8,000,000,
    5·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00. What is the unit cost?
    7·1 answer
  • Consider the line y=−7x+5 . find the equation of the line that is parallel to this line and passes through the point , −8 5 . fi
    5·1 answer
  • during a clearance sale an electronic store sold a blu ray player for $225 if items on sale were discounted by 75% find the orig
    12·2 answers
  • Find the equation of the line that passes through (-4,1) and is parallel to 1/2
    6·1 answer
  • What is the solution to the system of equations?
    10·1 answer
  • #3: 4(h-3)=52<br> (Show Work<br> Here!)
    9·1 answer
  • Help will give brainly and thanks <br> I have 5 mins
    11·2 answers
  • Calculate the approximate difference between 1 mile and 2 km.<br>Give your answer in metres. ​
    9·1 answer
  • PLEASE HELP TENTH GRADE GEOMETRY
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!